Yumurtlama Gününde İlişkiye Girdim Hamile Kalır Mıyım?
Cinsellik

Yumurtlama Gününde İlişkiye Girdim Hamile Kalır Mıyım?

Yumurtlama dönemi ile ilgili sizlerden birçok farklı soru türü geliyor. Bende bu sebepten dolayı bu içeriği hazırlamak ve sizleri bu konuda bilgilendirmek istedim. Bildiğiniz üzere birçok farklı konu ve sorular yer alıyor. Bende bu sebepten dolayı detaylı bir araştırma yaptım. Bu konumuzda yumurtlama gününde ilişkiye girdim hamile kalırmıyım konusuna değineceğiz. Gelin hep birlikte sizler için hazırlamış olduğum konu başlıklarına bir göz atalım.

Yumurtlama Dönemi Nedir?

Kadınlarda yumurtlama dönemi, ortalama olarak 28 günde bir olan adet zamanının tam ortasında denk gelmektedir. Yumurtalık rezervinde yer alan ve hormonların etkisi ile olgunlaşan yumurtanın, fallop tüplerine bırakılması ile birlikte gerçekleşmektedir.

Yumurtaların olgunlaşması ile birlikte ilk gün görülen adet kanamasını takip eder ve 6. gününde başlayarak salınım ile birlikte 14. günde kadar devam etmektedir. Her ay yaklaşık 3 ila 30 arasında yumurta olgunlaşmaktadır. Bu noktada içlerinden en olgunu yumurta salınmaktadır. Yumurtlama dönemi olarak bilinen zaman zarfında yumurta foliküllerinin hormonlar tarafından uyarılması ile birlikte başlamaktadır. Fakat gebelik için gerekli olan yumurta salınımı 24 saat kadar sürmektedir. Kadınlarda yumurtlama dönemi zarfında genel olarak tek bir yumurta fallop tüplerine salınsa dahi, bu durum bazen 24 saat içerisinde birden fazla yumurtanın salınmasına da neden olabilmektedir.

Ayrıca Theraflu Nedir? konusuna da göz atmayı unutmayın.

Yumurtlama Belirtileri Nelerdir?

Yumurtlama belirtileri, genel olarak kişiden kişiye değişkenlik gösteren bir durumdur. Genel olarak yumurtlama belirtileri belli başlı olmaktadır. Gelin hep birlikte bu belirtilere maddeler ile birlikte göz atalım.

 • Cinsel istekte artış,
 • Vajinal akıntıda artış,
 • Tat ya da kokuya karşı hassasiyet,
 • Bazı kadınlarda kanama ile lekelenme,
 • Rahim ağzında açılma,
 • Meme hassasiyetinin artması,
 • Karın kısmında ağrı ya da rahatsızlık hissiyatı,
 • Karında şişlik durumu,
 • Servikste yumuşama.

Burada yer alan tüm maddeler, yumurtlama döneminin belirtileri olarak bilinmektedir. Genel olarak birçok kişinin yaşayabileceği durumlar olarak nitelendirebilmek doğru olacaktır. Eğer sizlerde burada yer alan maddelerden şüpheleniyorsanız, mutlaka uzman bir doktora muayene olmanız gerekmektedir. Gerekli bilgiyi doktorunuz sizlere aktaracaktır.

Yumurtlama Gününde İlişkiye Girdim Hamile Kalır Mıyım?

Gelelim konumuzun asıl amacına. 1-2 kişiden yumurtlama gününde ilişkiye girdim hamile kalırmıyım sorusunu almam üzerine, bu şekilde bir araştırma gerçekleştirdim. Yumurtlama dönemi, kadınların regl döngüsünün ortasında gerçekleşen bir zamandır. Genel olarak adet döngüsünün 14. gününde ortaya çıkmaktadır. Yumurtlama döneminde cinsel bir ilişki yaşamak, hamilelik şansını arttırabilmektedir. Çünkü sperm yumurtayı döllemektedir. Fakat hamile kalma olasılığı bu noktada sadece yumurtlama dönemi ile ilgili değildir. Birçok farklı faktörün de yer aldığını söylemek mümkündür.

Hamile kalma olasılığını etkileyen bazı faktörler şunlardır:

 • Sperm kalitesi,
 • Kadın döngü süresi,
 • Düzenliliği,
 • Cinsel ilişki zamanlaması.

Yumurtlama döneminde ilişkiye girmek, hamile kalma olasılığını arttırmaktadır. Fakat tamamen garanti ettiğini de söylemek mümkün olmayacaktır. Çünkü sperm yumurtlamadan önce de hayatta kalabilmektedir. Bu sebepten dolayı da ilişki birkaç gün öncesinde gerçekleşse dahi, hamilelik olasılığı vardır. Bu noktada hamile kalmamak için doktorunuzun tavsiyelerine uymanız ve gerekli tedavi işlemlerine devam etmeniz gerekmektedir.

Bu içeriğimizde Yumurtlama Gününde İlişkiye Girdim Hamile Kalır Mıyım konusuna değinmekteyiz. Umarım faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur.

5/5 - (2 Oy)

Enes Sivri

olmasa da olurmuş atmasana ziyaaa

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu