Dicetel Nedir? Dicetel Kullananlar Yorumlar
İlaç

Dicetel Nedir? Dicetel Kullananlar Yorumlar

Dicetel nedir? Nasıl kullanılır? Ve benzeri sorularınızın yanıtını içeriğimizden alabilirsiniz. Bağırsak ve safra kesesinde ortaya çıkan spazmları önlemek için kullanılan bu ilaç, en etkili spazm gidericilerden biridir. Bağırsakları temizleyen bu ilaç, diğer taraftan mide kaynaklı bazı rahatsızlıklarda da kullanılabilir. Sizler için bu ilaç hakkında detaylı olarak araştırmalar yaptım. Dilerseniz kısaca konu ile ilgili başlıklarımıza geçiş yapalım.

Dicetel Nedir? 

Dicetel, çeşitli sindirim sistemi hastalıklarına bağlı semptomların iyileştirilmesi için kullanılan güçlü bir ilaçtır. Kabızlık, ishal, mide ağrısı, safra kesesinde yahut bağırsakta spazm gibi durumlarda tercih edilir. Tablet formunda satılan bu ilacın aktif bileşeni yani etken maddesi trimebutin’dir.

Dicetel Ne İşe Yarar?

İlaç genellikle irritabl bağırsak sendromu, mide rahatsızlıkları ve spastik kolon için kullanılmaktadır. Bağırsakta bulunan kasların kasılmalarını kontrol ederek etki gösterir. Böylelikle sindirim sisteminde görülen şikâyetlerin azalmasını sağlar. Örneğin; şişkinlik, karın ağrısı, gaz, ishal-kabızlık bunlardan bazılarıdır.

Safra ve bağırsak kanalları üzerinde etkisini gösteren bu ilaç, antispzamodikler grubunda yer alır. Mide kramplarına da iyi geldiği belirtilen bu ilaç, baryum lavmanı öncesinde de verilir. Bunun amacı bağırsakların temizlenmesini sağlamaktır. Burada kısaca Dicetel ne işe yarar konusuna değindik. Gelin hızlıca diğer başlığımıza geçiş yapalım.

Dicetel Kullanım Şekli Nasıldır?

İlacınızı hekiminizin önerdiği süre boyunca ve tavsiye edilen dozlarda kullanmalısınız. Aksine bir talimat yoksa günde 3 defa birer tablet olarak kullanabilirsiniz. Gerekli görülen durumlarda hastalara her gün 2 defa 2’şer tablet reçete edilebilir.

Günlük kullanım dozunun 6 tableti aşmaması gerekir. Tablet alımlarını yemek aralarına getirmeniz önerilir. Ayrıca tabletleri çiğnemeden, ezmeden, kırmadan bir bardak suyla yutmalısınız. İlacınızı her gün aynı saatte almaya özen göstermeli, bir dozu unutursanız telâfi etmek için çift doz almaktan da kaçınmalısınız.

Ayrıca “Muskazon ne işe yarar” konusuna da göz atabilirsiniz.

Dicetel Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlarda olduğu üzere alerjisi bulunan, doz aşımı yapan veya kullanım talimatlarına uymayan bireylerde yan etkiler gözlemlenebilir. Dicetel kullanırken aşağıdaki yan etkilerden biriyle karşılaşmanız hâlinde kullanımı sonlandırıp en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmeniz gerekir:

  1. Nefes almada güçlük yaşamak,
  2. Ciltte kızarıklık yahut kaşıntı oluşumu,
  3. Dilinizde, boğazınızda, dudaklarınızda veya yüzünüzde şişlik meydana gelmesi,
  4. Yutkunma zorluğu,
  5. Güçsüzlük hissetmek,
  6. Baş ağrıları vb.

Burada yer alan maddelere göz attığımızda, genel olarak Dicetel yan etkileri maddelerini görebilmekteyiz. Eğer sizlerde de bu tür bir durum gerçekleşirse, mutlaka uzman bir doktor ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Doktorunuz size gerekli adımları uygulayacaktır

Dicetel ne işe yarar? Nasıl kullanılmalı? Açıklamaya çalıştık. Değinmemizi istediğiniz başka bir konu varsa yazımıza değerli katkılarınızı bekliyoruz!

post

Enes Sivri

olmasa da olurmuş atmasana ziyaaa

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu