Majezik Ateş Düşürür Mü?
İlaç

Majezik Ateş Düşürür Mü?

Sağlıklı Yaşantı olarak güncel içeriklerle sizleri bilgilendirmeye devam etmekteyiz. Son dönemlerde popüler ilaç olan Majezik ilacı ile ilgili paylaşımlarımızda devam etmektedir. Bu içeriğimizde de kısa bir soruya cevap vereceğiz. Birçok kişiden Majezik ateş düşürür mü sorusunu duymaktayız. Bu sebepten dolayı da bu konuya yer vermek istedim.

Dilerseniz gelin hızlıca bu konuya ve başlıklarına göz atalım.

Majezik Nedir?

Kas – iskelet sistemi ile ilgili hastalıklarda ağrı ve iltihap durumlarını tedavi etmek amacı ile kullanılan bir ilaç türüdür. Steroid olmayan anti-enflamatuvar ilaç grubunda (NSAİİ) yer almaktadır. Etken madde olarak içerisinde Flurbiprofen (ağr ve iltihaba neden olan hormonları azaltır) yer almaktadır. Mavi renkte ve 100 mg’lık tabletlerde satışa sunulmaktadır. Detaylı içerik için Majezik sprey konusunu da inceleyebilirsiniz.

Doktor kontrolü dışında uzun süreli kullanmamanız gerekmektedir. Aksi taktirde kalp krizi, felç gibi hastalıkları beraberinde getirebilmektedir.

Majezik Ateş Düşürür Mü?

Birçok kişiden farklı sorular gelmektedir. Önceliğimiz, sizlerden gelen soruları yanıtlamaktır. Bu noktada da Majezik ateş düşürür mü konusu, popüler sorular arasında yer almaktadır. Gelin kısaca bu konuya hep beraber bir göz atalım. Majezik, kas ve iskelet sistemindeki hastalıklarda yer alan iltihap ve ağrıları tedavi etmek için kullanılmaktadır. Bu noktada ateş düşürme ile ilgili herhangi bir etken madde taşımamaktadır. Ağrı kesici olarak bilinen bu ilaç, genel olarak ameliyat sonrasındaki ağrı kesici durumunda da kullanılabilmektedir.

Majezik Ne Zaman Kullanılmamalıdır?

Majezik ilacının bazı durumlarda maalesef kullanılamayacağını da belirtmemiz gerekmektedir. Maalesef bazen yan etkisini aktif olarak gösterebilmektedir. Peki bu koşul ve durumlar nelerdir? Kısaca maddeler ile birlikte göz atmak ve sizleri bilgilendirmek istiyorum. Gelin kısaca bu maddelere göz atalım.

  • Astım: Majezik, astım olan kişilerde bronkspazm durumuna neden olabilmektedir. Bu sebepten dolayı astımı olan kişilerin kullanmaması gerekmektedir.
  • Kanama bozukluğu: Majezik, kanama riskini artırabilecek bir ilaçtır. Bu sebepten dolayı kanama bozukluğu olan kişiler için uygun değildir.
  • Aşırı duyarlılık: Etken maddesi olan flurbiprofen ve yardımcı maddelerine alerjisi olanlar kullanmaması gerekmektedir.
  • Emzirme ve hamilelik: Fetusa ya da emzirilen bebeğin zarar görmemesi için, bu tür dönemlerde doktor tavsiyesi olmadan kullanılmaması gerekmektedir.
  • Böbrek sorunları: Majezik ilacı, böbrek fonksiyonlarını azaltabilmektedir. Şimdi ya da önceden böbrek sorunu olan bireylerin kullanmaması gereken bir ilaçtır.
  • Mide kanaması ya da ülseri: Majezik, genel olarak mide ülseri olan veya mide kanaması olan kişilerde kanama riskini artırabilmektedir.

Burada yer alan maddeler, genel olarak ilacın ne zaman ve ne tür durumlarda kullanılmaması gerektiğini bizlere göstermektedir. Bizler genel olarak sizlere kısaca açıklama yapmaktayız. Sizlerin mutlaka bu tür durumlarda doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Bu sayede çok daha doğru ve net bir bilgiye ulaşmış olacaksınızdır.

Bu içeriğimizde sizlerle birlikte Majezik ne işe yarar konusuna değinmekteyiz. Umarım faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur. Yorum kısmında konu ile ilgili görüşleriniz belirtmekten kaçınmayın!

4.5/5 - (12 Oy)

Enes Sivri

olmasa da olurmuş atmasana ziyaaa

İlgili Makaleler


Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu