Sperm Krampı Nedir? Sperm Krampı Nasıl Geçer?
CinsellikAğrıHastalık

Sperm Krampı Nedir? Sperm Krampı Nasıl Geçer?

Son dönemlerde birçok farklı alanlar ve konularda araştırmalara devam etmekteyiz. Bu noktada birçok kişi bizleri takip ederek, güncel içeriklerimizi okumaktadır. Sizlerden gelen bazı sorular üzerine, bu içeriğimizde sperm krampı nedir gibi bazı konulara göz atacağız. Genel olarak birçok kişinin yaşadığı ve yaşayabileceği durumlardan birisidir. Dilerseniz konu ile ilgili merak edilen konu başlıklarımıza kısaca bir göz atalım.

Sperm Krampı Nedir?

Cinsel ilişki anında bazen ağrılar ile karşılaşabilmek mümkündür. Bu hem kadınlar için hem de erkekler için geçerli olabilmektedir. Bu tür durumlar cinsel zevki olumsuz olarak etkileyebilmektedir ve haliyle de kişilerde kalıcı bir psikolojik iz bırakabilir.

Sperm krampı, genel olarak erkeklerin boşaldığında meydana gelen bir ağrı ya da yanma hissiyatı olarak tanımlanmaktadır. Anüs ile cinsel organları arasında ya da testislerinde bir ağrı hissedilmektedir. Aynı zamanda meninin içerisinden geçtiği tüp yani üretrada da ağrı hissedilebilmektedir. Ağrının derecesi hafif ya da şiddetli olabilmektedir. Bu durum kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir.

Sperm Krampı Neden Olur?

Erkekler bu tür acılar yüzünden bir hayli hüsrana uğrayabilmektedir. Bu noktada genel olarak ilişkiye girmekten kaçınmaya da başlanabilir. Partneri ile olan ilişkisi de haliyle zarar görebilmektedir. Ağrılı olarak boşalma yaşayan erkekler, depresyon ve kaygıya düşmektedir. Bazen ağrılı olarak boşalmanın sebebini anlayabilmek bir hayli zordur. Psikolojik olarak sorunlar, özellikle erkeklerin mastürbasyon yaptığında değil, partneri ile ilişkiye girdiğinde ağrı varsa ortaya çıkmaktadır.

Ağrılı orgazm durumunu tedavi edebilmek için, doktorun sebebini belirlemesi gerekmektedir. Genel olarak bu kapsamlı bir tıbbi muayeneyi içermektedir. İdrar ya da meni örnekleri de analiz edilebilmektedir.

Genel olarak sperm krampı neden olur sorusunun cevabına testislerin, prostatta ya da üretrada iltihaplanma gibi durumlar olarak cevap verebiliriz. Cinsel yol ile bulaşan enfeksiyonlar da aynı şekilde sperm krampına neden olmaktadır. Sinir hasarı sebebi ile ağrılı ejakülasyon yaşayan bireyler, genel olarak sinirler iyileştikçe durumun düzeldiğini de görmektedirler.

Sperm Krampı Belirtileri

Yukarıda genel olarak sperm krampları içeriğine bilgi vermeye çalıştık. Şimdi de bu durumun belirtilerini kısaca sizlere aktarmak istiyorum. Bu noktada birçok farklı belirti söz konusu olabilmektedir. Dilerseniz kısaca göz atalım ve nelerin olduğunu görmüş olalım.

  • İdrar yapma anında rahatsızlık ya da ağrı,
  • Testislerde şişme ya da şişkinlik durumu,
  • Spazmlar ya da kasılmalar sebebi ile ortaya çıkan ağrı. Genel olarak bu ağrı testislerde ya da skrotumda hissedilir.
  • Scrotumda şişme ya da şişkinlik durumu.

Bu noktada sperm krampının ciddi bir durum olduğunu unutmamanız gerekmektedir. Eğer sıklıkla yaşadığınız bir durum haline dönerse, mutlaka uzman bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Doktorunuz sperm krampı sorununun çözümlerini, sizler için en doğru şekilde uygulayacaktır.

Sperm Krampı Nasıl Geçer

İnternette en çok araştırılan konulardan birisi de sperm krampı tedavisi olmaktadır. Eğer sperm krampı, üreme sistemi içerisindeki bir durumdan kaynaklanıyorsa, doktorlar gerekli şekilde müdahale ederek sorunu ortadan kaldırmaktadırlar. Örnek olarak varikosel vb. bir durumda, doktorlar genel olarak cerrahi bir müdahale yaparak varikoseli düzeltebilmektedir.

Herhangi bir sperm krampının sebebi bilinmiyorsa ya da geçici bir ağrı durumuysa, doktor genel olarak ağrı kesici ilaçlar vermektedir. Bu sayede ağrıları da hafifletmiş olmaktadır.

Şimdi kısaca sperm krampı ekşi olayını azaltma ya da önlemek adına bazı önerilerde bulanabiliriz:

  • Sağlıklı yaşam tarzı: Düzenli egzersizler, sağlıklı bir diyet ve sigara, alkol vb. tütün ürünlerinin kullanımın azaltmak.
  • Stresi azaltın: Stres, genel olarak vücudun sağlığını olumsuz yönde etkiler. Bu durum da maalesef sperm krampına neden olabilir Buna en iyi örnekler; yoğa, meditasyon ve diğer terapi uygulamaları olacaktır.
  • Ağrı kesici: Ağrı kesici ilaç ürünleri, sperm krampının ağrısını azaltma amacı ile kullanılabilir. Fakat doktor tavsiyesi olmadan bu tür durumlarda kullanmamaya özen göstermeniz gerekmektedir. İlaçların yan etkisinin olması, birçok sorunu da beraberinde getirebilmektedir.

Sperm krampı eğer ciddi bir durumla sıklıkla tekrar ederse, mutlaka doktora başvurmanız gerekmektedir. Çünkü bu tür ağrı ve kramp durumları, ileride daha problemli hastalıklara da yer açabilmektedir. Yukarıda kısaca sperm krampı nasıl geçer durumuna göz attık. Listeyi okumanızı tavsiye etmekteyiz.

Bu içeriğimizde sizlerle birlikte sperm krampı nedir konusuna değinmekteyiz. Umarım faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur.

Sıkça Sorulan Sorular

Sperm krampları, genel olarak ergenlik dönemi ile görülen bir durumdur. Ergenlik dönemi, erkekler ya da erken yetişkinlik dönemlerimde sıklıkla görülebilmektedir.

Sperm krampının ne zaman olacağı konusunda net bir bilgi vermek doğru olmayacaktır. Genel olarak sperm krampının boşalma esnasında yani cinsel ilişki sonrası görüldüğünü söyleyebilmek mümkündür.

Boşalma esnasında yaşanılan kramplar, genel olarak kısa süreli olmaktadır. Kasılmalar birkaç saniye ya da birkaç dakikalık olabilmektedir. Sonrasında genel olarak bir rahatlama yaşanmaktadır.

Sperm krampı olayı, genel olarak iltihaplanma gibi durumlarda ortaya çıkmaktadır. Buna ek olarak; sağlık sorunları, stres, hormonal etkiler vb. durumları da ekleyebilmek mümkündür.

5/5 - (2 Oy)

Enes Sivri

olmasa da olurmuş atmasana ziyaaa

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu