Sağlıklı Böbrek Nasıl Anlaşılır?
Sağlıklı Yaşam

Sağlıklı Böbrek Nasıl Anlaşılır?

Vücudumuzda onlarca farklı organımız bulunmaktadır. Her birinin işlevi farklı şekillerde olmaktadır. Günümüzde en çok araştırılan ve önem verilen organlardan birisi de böbreklerimizdir. Peki sağlıklı böbrek nasıl anlaşılır? İşte bu içeriğimizde sizlerle birlikte bu konuya değineceğiz. Bu sayede aklınızda kalan soru işaretlerini de gidermiş olacağız. Gelin hızlıca konumuza bir göz atalım.

Böbrek Nedir? Ne İşe Yarar?

Böbrekler, kahverengi fasulye şeklinde yer alan ve iki küçük organa verilen bir isimdir. Bireylerin bel hizasında yer alan böbrekler, omuriliğin her iki yanında da yani göğüs kafesinin altında bir konumdadır. Aynı zamanda da sırta yakın bir konum içerisindedir.

Böbrekler, ebat olarak benze boyutlardadır. Mesane ve üreter gibi vücudumuzdaki ürenin (idrarın taşındığı ve depolandığı) organları ile ilişkilidir.

Sağlıklı Böbrek Nasıl Anlaşılır
Sağlıklı Böbrek Nasıl Anlaşılır

 

Böbrek Hastalıklarının Belirtileri Nelerdir?

Birçok kişi günümüzde böbreklerde sorun olduğu nasıl anlaşılır gibi araştırmalar yapmaktadır. Bu noktada kendiniz belirti olarak bazı şekillerde anlayabilirsiniz. Tabi bu noktada mutlaka doktorunuza danışmanız ve muayene olmanızı tavsiye etmekteyiz. Gelin hızlıca böbrek hastalığının belirtilerine birlikte göz atalım.

  • Tat alma konusunda bozukluklar,
  • Nefes alırken zorlanma, nefes darlığı yaşama,
  • Kötü kokulu nefes,
  • Çabuk yorulmak,
  • Bulantı ya da kusmalar,
  • İdrarda meydana gelen değişiklikler,
  • İdrara sıkışma, idrar yaparken yanma hissiyatı,
  • El, yüz ve ayak bileklerinde şişmeler,
  • Yüksek kan basınçları.

Burada yer alan maddeler, genel olarak böbrek hastalığının belirtileri arasında yer almaktadır. Eğer bu yönde şüpheleriniz varsa, mutlaka doktorunuz ile iletişime geçmeyi unutmayın. Bu tür konuların hafife alınmayacağını da hatırlatmamız gerekmektedir.

Sağlıklı Böbrek Nasıl Anlaşılır?

Böbreğinizin sağlıklı olmasını anlamak istiyor olabilmeniz çok normal bir durumdur. Genel olarak insanlar hastaneye gitmeden ve muayene olmadan bazı şeyleri anlamak istemektedirler. Fakat bu tür böbrek sağlığı gibi konular, ciddi durumlar arasında yer almaktadır. Bu sebepten dolayı da bir böbreğin sağlıklı olduğunu anlamak için, doktorunuz ile iletişime geçerek muayene olmanız gerekmektedir. Bu noktada kanda kreatin değerleri ve glomerular filtrasyon hızın ölçme gibi birçok farklı testler yapılmaktadır.

Yukarıda yer alan testler evde yapılamayacağı için, böbrek sağlığınızı hastanelerde ölçtürmeniz mümkün olmaktadır.

Bu konumuzda Sağlıklı Böbrek Nasıl Anlaşılır içeriğine göz atmaktayız. Umarım faydalı bir içerik olmuştur. Aynı zamanda sitemizde yer alan Bozuk Gebelik Testi Nasıl Anlaşılır konusuna da göz atabilirsiniz. Görüşlerinizi de yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

post

Enes Sivri

olmasa da olurmuş atmasana ziyaaa

İlgili Makaleler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu