Belden Kalçaya Vuran Ağrı Nedenleri
Ağrı

Belden Kalçaya Vuran Ağrı Nedenleri

Günümüzde ağrılar ile sıklıkla karşılaşabilmekteyiz. Birçok farklı kategoride ağrı çeşitleri ayrılmaktadır. Bunlardan birisi de kalça ağrısıdır. Kalça ağrıları ile karşılaşan birçok farklı kişi bulunmaktadır. Özellikle de son dönemlerde araştırma konusu olarak da ön plana çıkmaktadır. Birçok kişinin araştırmalar yaptığını ve sorular sorduğunu da hatırlatmalıyız. Sizler için bu içeriğimizde belden kalçaya vuran ağrı nedenleri konusuna göz atacağız. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan konu başlıklarımıza geçiş yapabiliriz.

Kalça Ağrısı Nedir?

Kalça eklemleri, sürekli şekilde yapılan yoğun hareketlere ve yıpranmaya, aşınmaya karşı dayanıklı bir güçlü yapıya sahiptir. Aynı şekilde uyluk kemiğinin, leğen kemiği ile birleşmiş olduğu, vücudun en çok hareket eden eklemi diyebiliriz. Kalça ağrısı, genel olarak kemik ve eklem hastalıklarında sıklıkla görülmektedir.

Yürüme, bacakları hareket ettirme, eğilme gibi tüm fiziksel aktivitelerde kalça eklemleri kullanılmaktadır. Dolayısıyla da bu eklemlerde oluşan bir hastalık, günlük aktivitelerin yapılmasını da engellemektedir. Kalça eklemine bağlı olarak hareket eden kalça ağrıları, ciddiye alınması gereken durumlardan birisidir. Genel olarak 1-2 gün içerisinde bir düzelme durumu söz konusu değilse, mutlaka doktor ile iletişime geçilmelidir.

Belden Kalçaya Vuran Ağrı Nedenleri

Konumuzda asıl vurgu yapmamız gereken başlıklardan birisi de bu konudur. Birçok kişinin merak ettiği ve araştırdığı belden kalçaya vuran ağrı nedenleri konusuna biraz daha yakından göz atacağız.

Kalçadan bele vuran ağrı, günlük hayatı zorlaştıran en büyük ağrı çeşitlerinden birisidir. Bazen günlerce, bazen de haftalarca insan hayatını etkileyebilecek bir ağrı modeline sahiptir. Genel olarak belden kalçaya şeklinde ilerlemektedir. Ağrının genel olarak birçok farklı sebebi olabilmektedir. Genel olarak en yaygın sebeplerinde bel fıtığı ile dar kanal olduğunu söyleyebiliriz.

Bel fıtığı ve dar kanal hastalıklarında vücutta yer alan en uzun sinir lumbar, omurgadan ayaklara kadar uzanan bir sinir sıkışmasına ve tahriş olmasına neden olmaktadır. Aynı şekilde bacağa yayılan ağrı da genel olarak ilerleyen yaşlarda daha sık görülmektedir. Yaşlılarda kireçlenme durumu daha ağır basan bir neden olarak da ön plana çıkmaktadır. Kalça kireçlenmesi olduğunda maalesef belden kalçaya doğru bir ağrı hissedebilmek mümkündür.

Fıtıktan kaynaklı olarak kalça ya da belden bacağa vuran ağrı, genel olarak tek taraflı olmaktadır. Kalçaya gelen ağrı genel olarak yürüme ve çömelme gibi faaliyetleri bir hayli zorlaştırmaktadır. Geceleri uzun süre hareketsiz kalınca ya da uzun süre oturduğunuzda ağrı tekrar artmaktadır. Ayağa kalkıldığında da kalça ve bacaklarınızda ağrıyı hissetmektesinizdir.

Belden Kalçaya Vuran Ağrı Hangi Doktora Gidilir?

Eğer sizlerin de belden kalçaya vuran ağrı nedir sorununuz varsa, doğru makaledesiniz diyebilirim. Peki bu ağrıyı yaşayanlar hangi doktora gitmelidirler?

Kalça kısmında ağrı yaşayan kişiler için Ortopedi uzmanları ilgilenmektedir. Bu alanda en başarılı ve sorunu tespit eden, soruna çözüm getiren alan Ortopedi olmaktadır. Sizlerinde bu tür bir şikayeti varsa, bu bölümden kolaylıkla kendinize randevu alabilirsiniz.

Bel Ağrısını Ciddiye Almalı Mıyım?

Bel ağrılarının genel olarak %98’inde şikayetlerin altında yatan hastalık söz konusu olmamaktadır. Ani olarak başlayan ve genel olarak ağır kaldırma ya da ters hareketler sonrasında gelişen kas tutulmalarına bağlı olarak ortaya çıkan bel ağrıları, sonradan kaybolmaktadırlar. Çok az bir hastalık gurubunda yaklaşık %2’lik bir oranda ağrılı duruma neden olabilecek bazı hastalıklar olabilmektedir.

Ağrı tıp alanında kronik ya da akut olmak üzere ikiye ayrılır;

  • Kronik ağrı: Üç aydan daha uzun süren, bazen insan hayatı boyunca devam edebilen kalıcı ağrılardır.
  • Akut ağrı: Saat, gün ya da birkaç haftalık bir süreç zarfında yer alan ağrılardır. Kalıcı olmamaktadır.

Bu içeriğimizde sizlerle birlikte Belden Kalçaya Vuran Ağrı Nedenleri konusuna göz atmaktayız. Umarım faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur. Aynı zamanda sizler için blog içeriklerimize güncel bir şekilde devam etmekteyiz.

5/5 - (4 Oy)

Enes Sivri

olmasa da olurmuş atmasana ziyaaa

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu