Antibiyotik İçtikten Kaç Saat Sonra Ağrı Kesici İçilir?
İlaç

Antibiyotik İçtikten Kaç Saat Sonra Ağrı Kesici İçilir?

Günümüzde sağlık alanında farklı sorunlar ile sık sık karşılaşabilmekteyiz. Bildiğiniz üzere son dönemlerde ilaçlar ile birlikte ön plana çıkan bir araştırma sonuçları yer almaktadır. Bunlardan birisi de antibiyotik içtikten kaç saat sonra ağrı kesici içilir konusudur. Sizler için bu konuyu bu içeriğimizde kısaca cevaplayacağız.

Antibiyotik Nedir?

Bakteri ve bazı parazitleri gidermek için enfeksiyonları tedavi etmede kullanılan ilaçlara antibiyotik denmektedir. Kelime anlamı olarak ise yaşam karşıtı olarak bilinmektedir. Aynı zamanda antimikrobiyal olarak da bilinmektedir.

Günümüzde yer alan antibiyotikler sıvı, tablet ya da kapsül olarak ağızdan alınmaktadır. Bunun yanında sağlık kuruluşları ve hastanelerde ise enjeksiyonla da verilebilmektedir. Bunlara ek olarak ise belirli cilt enfeksiyonlarını tedavi etmede de kullanılmaktadır. Eczanelerde antibiyotik kremler, merhemler ya da losyonları da bulabilmek mümkündür.

Ayrıca Mide koruyucu ilaç isimleri konusuna da göz atabilirsiniz.

Antibiyotik İçtikten Kaç Saat Sonra Ağrı Kesici İçilir?

Bizlere gelen en popüler sorulardan birisi de antibiyotik içtikten sonra ağrı kesici içilirmi konusudur. Bu tarz soruların son dönemlerde bir hayli arttığını söyleyebilmekte mümkündür.

Antibiyotik sonrasında ağrı kesici içmek genel olarak doktorların ilgilendiği bir konudur. Direkt olarak bu şekilde bir antibiyotik sonrasında ağrı kesici kullanmanızı doktorunuz sizlere söylemesi gerekmektedir. Genel olarak bazı durumlarda doktorlar 2-3 adet ilaç yazdıklarında kullanım sağlanmaktadır. Bu noktada her iki ilacın da uyumlu olması büyük bir önem taşımaktadır.

Parol İle Antibiyotik İçilir Mi?

Günümüzde en çok kullanılan ilaçlara arasında Parol bulunmaktadır. Parol, ağrı kesici niteliği taşıyan bir ilaç türüdür. Antibiyotiklerle birlikte kullanmanın bir sakıncası olmadığını söyleyebilmek mümkündür. Fakat bu noktada en doğru bilgi ve kararı doktorunuz verecektir. Çünkü özellikle doktor gözetimi dışında kullanılan ilaçlar, genel olarak sağlık açısından tehlikeli durumları oluşturabilmektedir.

Bazı durumlarda da Parol ilacının yan etkileri, genel olarak karaciğer fonksiyonların üzerinde olumsuz sonuçlara neden olabilmektedir. Bu sebepten dolayı da Parol ile antibiyotik kullanımı sorusuna, doktor önerisi olmadan kullanmamanız gerektiğini söyleyebiliriz.

Bu içeriğimizde Antibiyotik İçtikten Kaç Saat Sonra Ağrı Kesici İçilir konusuna kısaca göz atmaktayız. Umarım faydalı bir içerik olmuştur. Aynı zamanda konu ile ilgili kafanıza takılan soruları, yorum kısmında bizlere belirtebilirsiniz.

Aynı zamanda sitemizde yer alan Dex Forte ne ilacı konusuna da göz atmayı unutmayın.

4.4/5 - (9 Oy)

Enes Sivri

olmasa da olurmuş atmasana ziyaaa

İlgili Makaleler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu