Akıntım Var Ama Regl Olamıyorum (Tüm Cevaplar)
AğrıHastalık

Akıntım Var Ama Regl Olamıyorum (Tüm Cevaplar)

Kadınlar belirli dönemler içerisinde regl süreçlerine dahil olmaktadırlar. Bu noktada zaman zaman da bazı problemler ortaya çıkabilmektedir. Örnek olarak son dönemlerde birçok kişiden Akıntım Var Ama Regl Olamıyorum gibi sorunlar duymaktayız. Peki bu sorun neden olur? Gelin hep beraber merak edilen başlıklar ile birlikte bir göz atalım.

Adet Olamıyorum, Ne Yapmalıyım?

Kadınlar her ay düzenli bir şekilde adet görmektedirler. Adet düzeninin normal süreci 21 ila 35 gün olarak kabul edilmektedir. Yani adet gününün başladığı 1.günden diğer adetin 1.gününe kadar olan süre zarfı, 21 günden kısa olmaması gerekmektedir. Bununla birlikte 35 günden de uzun olmaması gerekmektedir.

Regl süreci, en fazla 1 hafta kadar gecikebilmektedir. Bunun dışında gecikmeler normal olarak kabul edilmemektedir. Yılda 2 defa olmak üzere mevsimsel geçişlerde ya da stres nedenlerinden dolayı adet gecikmesi olabilmektedir. Fakat adet gecikmesi sürekli bir şekilde tekrarlanıyorsa, normal bir durum olmadığı söz konusudur. Araştırılması ve gerekli doktorlarca muayene edilmesi gerekmektedir.

Adet Gecikmesinin Nedenleri?

Adet gecikmesinin birçok farklı nedeni yer almaktadır. Bunlar genel olarak belli başlı sebepler olmaktadır. Günümüzde en belirgin adet gecikmesi nedenleri genel olarak gebeliktir. Akla ilk gelen ve belirgin olarak görülen sonuçlardan birisi gebelik durumudur. Bu sebepten dolayı da kanda BHCG testi yapılmaktadır. Adet 2-3 gün gecikirse de idrar ile birlikte gebelik testi yapılmaktadır.

Bununla birlikte tabi ki gebelik belirtisinin dışında da adet gecikmesinin nedenleri olabilmektedir. Peki nedir bunlar? Sizler için özel bir liste hazırladım ve kısaca paylaşmak ve sizleri bu konuda bilgilendirmek istiyorum.

  • Aşırı egzersiz yapmak,
  • Erken menopoz dönemine girmek,
  • Polikistik over sendromu yaşama,
  • Stresli dönem yaşama,
  • Kilo alma ya da verme durumları,
  • Mevsim geçişlerinde.

Genel olarak burada yer alan tüm özellikler, adet gecikmesi nedenleri arasında yer alan özelliklerdir. Eğer sizlerde de bu tür durumlar yaşandıysa, çok fazla endişe etmenize gerek kalmamaktadır.

Akıntım Var Ama Regl Olamıyorum

Genel olarak regl sürecinde birçok farklı durum ile karşılaşabilmek mümkündür. Yukarıda aslında Akıntım var ama adet olamıyorum konusunun cevabını sizlerle paylaşmış bulunmaktayız. Akıntı olup regl olmama nedenlerinde birçok farklı unsura yer verdik. Bu noktada çok aşırı endişeye kapılmamanız gerekmektedir. Önemli unsurların başında gebelik gelmektedir. Eğer gebelik konusunda eminseniz de kilo alıp verme, mevsimsel geçişler gibi problemlerden bu tür sorunlar yaşayabilirsiniz.

Bu tür sorunlarda mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. En doğru tavsiye ve sonuçları doktorlarınız muayene sonucunda sizlere iletecektir.

Bu içeriğimizde sizlerle birlikte Akıntım Var Ama Regl Olamıyorum konusuna göz atmaktayız. Umarım faydalı bir içerik olmuştur. Genel olarak durum ile ilgili tüm güncel bilgileri sizlere aktarmaya çalıştık. Sizlerde bu konu hakkında yorum sahibiyseniz, mutlaka yorumlarda görüşlerinizi belirtmekten kaçınmayın.

post

Enes Sivri

olmasa da olurmuş atmasana ziyaaa

İlgili Makaleler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu