Gece Ya Da Dinlenirken Ortaya Çıkan Ayak Bileği Ağrısı

Gece Ya Da Dinlenirken Ortaya Çıkan Ayak Bileği Ağrısı

Gece Ya Da Dinlenirken Ortaya Çıkan Ayak Bileği Ağrısı

Günümüzde ağrılarla mücadele etmek neredeyse herkesin yaptığı şeylerden birisidir. Baş ağrıları, eklem ağrıları vs. birçok farklı alanda ağrılar olabilmektedir. Bu içeriğimizde de son dönemlerde artan ayak bileği ağrısına göz atacağız. Bizlere gelen gece ya da dinlenirken ortaya çıkan ayak bileği ağrısı konusuna değineceğiz. Dilerseniz hızlıca diğer konu başlıklarımıza geçiş yapabiliriz.

Ayak Bileği Neden Ağrır?

İlk olarak ayak bileğinin neden ağrıdığına göz atmak istiyorum. Çünkü ayak bileği, diğer ağrı türlerine göre biraz daha nadir görülen ve son dönemlerde de artmış olan durumlardan birisidir. Peki ayak bileği ağrısı neden olur? Gelin bu sorunun cevabına birlikte göz atalım.

 • Gut: Vücutta birikmiş olan ürik asit kristalleri, ayak bileğinin eklemi içerisinde iltihaplanmaya yol açmaktadır. Bu sebepten dolayı da gece ağrısı yaşanabilmektedir.
 • Tarsal tünel sendromu: Ayak bileği çevresinde yer alan sinirlerin sıkışması sonucunda tarsal tünel sendromu ortaya çıkabilmektedir. Bu da aynı şekilde geceleri ayak bileği ağrısı oluşturabilir.
 • Tendinit: Ayak bileğinin etrafında yer alan tendonlarda ki iltihaplanma, tendinit ismi verilen bir duruma yol açmaktadır. Bu da gece ya da farklı bir dinlenme esnasında ağrı oluşturabilmektedir.
 • Bunyon: Ayak başparmağının hemen kökünde oluşan kemik çıkıntısına bunyon denmektedir. Basınç ve sürtünme sonucunda bunyon, gece ağrısına sebep olabilmektedir.
 • Romatoid artrit: Ayak bileği eklemlerini de etkileyen otoimmün hastalık olan romatoid artrit, gece dinlenirken bile ağrı hissedilmesini sağlamaktadır.
 • Plantar fasiit: Ayak tabanında yer alan topuğun altından başlar ve ayak parmaklarına doğru uzanan bağ doku türü olan plantar fasiitin iltihaplanması sonucunda, gece ya da dinlenirken ayak etrafında ağrı hissedilmektedir.
 • Osteoartrit: Ayak bileği ekleminde yer alan kıkırdakların aşınması ile kireçlenme olan osteoartrit, gece ya da normal bir zamanda ayak bileğinde ağrı oluşturabilir.

Burada yer alan maddeler, genel olarak ayak bileği neden ağrır sorusunun cevapları olmaktadır. Eğer sizlerde bu sorunun cevaplarını arıyorsanız, sırası ile maddeleri okumanızı tavsiye etmekteyiz. Şimdi ise bir sonraki konu başlığımıza geçiş yapabiliriz. Bu sayede daha fazla bilgiye de sahip olmuş olacağız.

Ayak Bileği Ağrısı Nasıl Geçer?

Şimdi ise ayak bileğinde oluşan ağrının nasıl geçtiğine birlikte göz atacağız. Tabi burada genel olarak zamanla uygulanan ve çoğu zaman işe yarayan yöntemleri paylaşacağız. Sizler bu yöntemleri uygulamadan önce mutlaka uzman bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Gelin hep birlikte çözümlerine göz atalım.

Soğuk Uygulama

Ayak bileği ağrısı olan bölgeye soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Bu sayede iltihaplanma azalabilir ve ağrı da hafifleyebilmektedir. Bunun için buz torbasını beze satın ve 10 ila 15 dakika boyunca gerekli bölgeye uygulayın.

Ayak Bileği Destekleme

Ayak bileği destekleyici bandajlar, son dönemlerde daha fazla kullanılmaya başlamaktadır. Bu bandajın yanında bant ya da atel kullanmak, ağrılı olan bölgenin daha iyi stabilize olmasına yardımcı olacaktır. Sizlerde bu yöntem ile ağrıyı hafifletme işlemini sağlayabilirsiniz.

Dinlenme

Ayak bileği ağrısı yaşandığında, etkilenen bölgeyi dinlendirmek en önemli kurallardan birisidir. Bileğinize daha fazla yüklenmemek ve o bölgeyi dinlendirmek, en önemli konulardan birisidir. Bu işlemi uygulayın ve ağrının daha da hafiflediğini göreceksinizdir.

Ağrı Kesici İlaçlar

Ayak bileğinizin ağrısı eğer hafif dereceli ise, ağrı kesici ilaç kullanabilirsiniz. Tabi bu ilaçları kullanmadan önce mutlaka uzman bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Uzman doktorların tavsiyesi olmadan ilaç kullanmamaya özen göstermeniz gerekmektedir.

Ayak Bileği Egzersizleri

Uygun ayak bileği egzersizi yapmanız, ayak bileğinde yer alan kasları daha da güçlendirerek esnekliği artıracaktır. Aynı şekilde ağrıların da hafiflemesinde etkili olacaktır. Tabi bu konuda bilginiz yoksa, uzman bir egzersiz danışmanına başvurmanız gerekmektedir. Yanlış hareketler, bileğinizin daha kötü ağrımasına yol açabilir.

Ayağı Yüksekte Tutun!

Dinlenme aşamasında uzanırken ayak bileğinizi yukarıda tutmanızı önermekteyiz. Ağrıyan ayak bileğinizi ne kadar yüksekte tutarsanız, şişlik azalabilir ve daha fazla rahatlama hissedeceksinizdir.

Burada yer alan maddeler, genel olarak ayak bileği ağrısı nasıl geçer sorusunun cevaplarıdır. Ayak bileği ağrısı özellikle son dönemlerde bir hayli artmış olan durumlardan birisidir. Sizler için bu konuyu detaylı olarak araştırdım ve nasıl geçeceğine dair uygulamaları sizlerle paylaşmaktayım. Umarım sizler için de faydalı bilgiler yer almıştır. Adımlar uygulamadan önce mutlaka uzman bir doktora danışmayı unutmamanız gerekmektedir.

Ayak Bileği Kireçlenmesi Belirtileri

Ayak bileğinin kireçlenmesi sonucunda, kronik olarak ortaya ayak bileği ağrısı çıkabilir. Kireçlenmenin farklı sebepleri ve belirtileri yer almaktadır. Bazı hastalarda bu belirtiler hafif olurken bazılarında şiddetli ve süreklilik arz edebilmektedir.

En sık olarak günümüzde görülen ayak bileğinin kireçlenme belirtileri şu şekildedir;

 • Yürürken ve spor aktivitesi sonrasında ağrı oluşumu,
 • Yürürken topallama ya da aksama,
 • Ayak bileğinde ağrı,
 • Ayak bileğinde şişlik oluşumu,
 • İleri düzey kireçlenme sonrasında kemik uçlarında oluşan hasar sonucu meydana gelen şekil bozukluğu,
 • Ayak bileği hareketlerinde kısıtlılık yaşama,
 • Hafif dereceli ısı artışı ve kızarıklık yaşama.

Burada yer alan maddeler, ayak bileğinin kireçlenme belirtileri olarak bilinmektedir. Eğer sizlerde de bu belirti türleri mevcutsa, mutlaka uzman bir doktora muayene olmanız gerekmektedir. Aksi taktirde sağlığınız açısından olumsuz sonuçlar doğabilir.

Bu içeriğimizde genel olarak gece ya da dinlenirken ortaya çıkan ayak bileği ağrısı konusuna değinmekteyiz. Konu ile ilgili görüşlerinizi, yorumlarda bizlerle paylaşmaktan çekinmeyin.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x