Anjiyo Olmadan Kalp Damar Tıkanıklığı Nasıl Anlaşılır?
Hastalık

Anjiyo Olmadan Kalp Damar Tıkanıklığı Nasıl Anlaşılır?

Anjiyo, maalesef günümüzde birçok kişinin yaşadığı durumlardan birisidir. Tabi bunun yanında bireylerde oluşan damar tıkanıklığı vb birçok durum, en çok araştırılan konular arasında yer almaktadır. Bu içeriğimizde de popüler bir soruya cevap vermeye çalışacağız. Bu sorumuz tam olarak anjiyo olmadan kalp damar tıkanıklığı nasıl anlaşılır konusudur. Bazı belirtiler ile birlikte, kalp damar tıkanıklığının nasıl anlaşıldığını anlayabilmek mümkündür. Peki nedir bu belirtiler? Gelin konu ile ilgili merak edilen başlıklarımıza hızlıca geçiş yapalım.

Anjiyo Nedir?

Anjiyo, kalp damarlarının tıkalı olduğunu ya da olmadığını anlama amacı ile uygulanan bir işlem türüdür. Kalp hastalıklarının teşhis edilme konusunda en sık uygulanılan işlemlerden birisidir. Anjiyo, damarların tıkanıklığının yüzdesini, yerini ve derecesine göre de tedavi yöntemi olarak da kullanılmaktadır. Bu noktada anjiyonun hem teşhis için hem de tedavi şekli için kullanıldığını söyleyebilmek mümkündür.

Damar Tıkanıklığı Nedir?

Damar tıkanıklığı, günümüzde en sık rastlanılan durumlardan birisidir. Genel olarak sağlıksız beslenme ya da yaşan sebebiyle oluşan plağı aterom ve kalıntı arterleri tıkaması sonucunda meydana gelen rahatsızlığa damar tıkanıklığı adı verilmektedir. İnsan sağlığı açısından da oldukça tehlikeli ve ciddi sonuçları olan bir hastalık olduğunu belirtmemiz gerekmektedir.

Plaklar ve kalıntılar söz konusu olduğu için, damarların sertleşmesi ya da daralmasına bağlı olarak kan dolaşımını yavaşlatarak, iç organlara yeterli seviyede oksijenin gitmemesine sebep olmaktadır. Aynı şekilde kalp veya beyne giden damarlarda kan pıhtılaşmasına da sebep olabilmektedir. Bunun sonucunda da maalesef kan akışı durmaktadır.

Damarlarda Tıkanıklık Neden Olur?

Bu konumuzda genel olarak kalp damarlarının tıkalı olduğu nasıl anlaşılır konusuna göz atmaktayız. Bununla birlikte damarların neden tıkandığını da kısaca sizlere iletmek istiyorum. Gelin hızlıca maddelere göz atarak, ne tür durumların yer aldığını öğrenmiş olalım.

 • Yüksek tansiyon,
 • Sigara kullanımı,
 • Diyabet hastalığı,
 • Kanda LDL ismi verilen kötü kolesterolün yüksek, HDL’nin ise düşük seviyede olması,
 • Ailede görülen damar hastalıkları,
 • Yaşlılık,
 • Düzensiz ve sağlıksız beslenme,
 • Obezite,
 • İltihap belirtisi olarak bilinen C-Reaktif Protein seviyesinde yükselme,
 • Fiziksel aktivite konusunda yetersiz seviyede olma ya da hareketsizlik.

Burada yer alan maddeler, genel olarak damar tıkanıklıklarının neden olabileceğini bizlere kısaca göstermektedir. Bu noktada özellikle sağlığınıza ve beslenmenize önem vermeniz gerekmektedir. Aksi taktirde damar tıkanıklığı, bu tür sebeplerden dolayı meydana gelmektedir. Şimdi gelin bir sonraki konu başlığımıza geçiş yapalım.

Anjiyo Olmadan Kalp Damar Tıkanıklığı Nasıl Anlaşılır?

Anjiyo, kalp damar tıkanıklığını teşhis eden bir test uygulamasıdır. Bu noktada medikal bir alan olmadan teşhis etmek ya da anlamak mümkün olmayacaktır. Fakat bazı belirtileri, sizleri bu konuda şüpheye düşürebilecektir. Gelin hep birlikte kalp damarında tıkanıklık belirtilerine maddeler ile birlikte göz atalım.

 • Nefes darlığı: Kalp damarlarında eğer tıkanıklık varsa, bireyler genel olarak dinlenirken ya da fiziksel bir aktivite esnasında nefes darlığı yaşayabilmektedirler.
 • Göğüs ağrısı: En yaygın belirti olarak göğüs ağrısını söyleyebilmek mümkündür. Bu ağrı türü, genel olarak göğsün ortasında, sol kol, boyun, omuz ya da sırt kısmında hissedilebilmektedir.
 • Baş Dönmesi: Kalp damarlarında tıkanıklık olan bireylerde baş dönmesi de görülmektedir. Beyne yeteri kadar oksijen ve kan gelmemesi, maalesef baş dönmesi, sersemlik hissi ya da bayılma gibi durumları ortaya çıkarmaktadır.
 • Yorgun Hissetme: Kalp damarlarında yer alan tıkanıklıklar, kişilerin daha az enerjiye ve sürekli olarak yorgun hissetmelerini sağlamaktadır. Basit günlük aktiviteler dahi, bireylere maalesef yorucu gelebilmektedir.
 • Kalp ritminde bozukluk: Damarlarda tıkanma meydana geldiğinde, kalp ritminde de bozukluk olabilir. Kalp atışınızda düzensizlik, düşük nabız vb durumlarda maalesef damar tıkanıklığının bir belirtisi olabilir.

Burada yer alan maddeler, tabi ki kesin olarak damar tıkanıklığının sebepleri değildir. Sadece bu tür durumlar görülen ve şüphelenilen bazı durumlardır. En doğru tespit için mutlaka uzman bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Doktorunuz gerekli işlemleri ve adımları, en doğru şekilde sizler için uygulayacaktır.

Bu içeriğimizde anjiyo olmadan kalp damar tıkanıklığı nasıl anlaşılır konusuna değinmekteyiz. Umarım faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur. Konu ile ilgili görüşlerinizi, yorumlarda bizlerle birlikte paylaşmaktan çekinmeyin.

5/5 - (5 Oy)

Enes Sivri

olmasa da olurmuş atmasana ziyaaa

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu