Başın Tepesinde Yanma ve Ağrı (Mutlaka Okuyun)
Ağrı

Başın Tepesinde Yanma ve Ağrı (Mutlaka Okuyun)

Son dönemlerde en çok araştırılan konulardan birisi ağrılar olmaktadır. Maalesef günümüzde birçok kişi, farklı ağrı sebeplerinden dolayı bir hayli rahatsızlık içerisindedirler. Bu noktada tabi ağrılar neredeyse herkesin zaman zaman yaşadığı bir durumdur. Bu içeriğimizde de birçok kişinin merak ettiği başın tepesinde yanma ve ağrı konusuna göz atacağız. Gelin hep birlikte konu ile ilgili merak edilen başlıklarımıza geçiş yapalım.

Başın Tepesinde Yanma ve Ağrı

Baş kısmının üstünde yer alan ağrı oluşumun, birçok farklı sebepleri olabilmektedir. Örnek olarak psikolojik gerginlik durumu, en yaygın durumlardan birisidir. Bunun yanında tıbbi olarak müdahale gerektiren bazı durumlar da yer almaktadır. Bazı durumlarda da özellikle şiddetli, kalıcı ya da başka semptomlar ile birlikte başın tepesinde yanma ve ağrı durumu olabilmektedir. Bu tür şiddetli ağrı durumlarında mutlaka doktorunuz ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Şimdi gelin hep birlikte başın tepesinde yanma hissi konusunun nedenlerine göz atalım.

Başın Tepesinde Yanma ve Ağrı Nedenleri

Başınızın tepesinde yer alan ağrı ve yanma durumunun birçok farklı nedenleri olabilmektedir. Bu durumlar tabi ki kişiden kişiye farklılıklar gösterebilmektedir. Sizler için sebeplerini detaylı olarak öğrendim ve sizlere aktarmak istiyorum. Gelin hep birlikte bu sebeplerin neler olduğuna göz atalım.

Gerilim Tipi Baş Ağrısı

En sık görülen durumlardan birisi gerilim tipi baş ağrılarıdır. Günümüzde başın tepesinin yanması durumu, bu tipteki bir ağrıdan kaynaklanabilmektedir. Uzmanlar tarafından genel olarak kas kasılmasından kaynaklı olarak gerilim baş ağrısı tanımı yapılmaktadır. Fakat tam olarak net bir açıklama ve neden olduğu bir durum söz konusu değildir.

Ayrıca vitamin eksikliği ve genetik faktörlerin de olduğunu unutmamak gereklidir.

Ayrıca “Majezik Duo ne işe yarar” konusuna da göz atmayı unutmayın.

Sinüs Tipindeki Baş Ağrısı

Enfeksiyon ve hastalıklar, sinüsleri bir hayli kızdıran durumlardan birisidir. Bu tür durumlarda da maalesef kafanin tepesinin yanmasi ortaya çıkmaktadır. Bu durumdan etkilenen kişiler de, altta yatan sorunlar tedavi edildiğinde semptomlar ortadan kaybolmaktadır. Doktorlar bu tür durumlarda iltihaplanmaya yardımcı olan antienflmatuar ilaçları önerebilmektedir.

Küme Tipi Baş Ağrısı

Küme tipindeki baş ağrıları, gruplar halinde ortaya çıkmaktadır. Ani olarak başın bir tarafında, genel olarak gözün hemen arkasında ortaya çıkmaktadır. Aynı şekilde şiddetli olarak da ağrının yanı sıra burun tıkanıklığına ya da burun akıntısı gibi problemlere de sebep olabilmektedir.

Ayrıca bkz: Oralac nedir

Oksipital Nevralji

Oksipital nevralji, omurga kısmından başın üstüne kadar giden sinirlerin tahrişlerini içermektedir. Bu durum da başın üstünde ağrı sorunlarına sebep olabilmektedir. Etkilenen kişilerin kafalarında sıkı bir bant varmış ya da bıçak saplanır gibi bir ağrı olabilmektedir. Bu tür hissiyat durumlarında mutlaka uzman bir doktor ile görüşmeniz gerekmektedir. Ciddiye almanız ve muayene olmanız, sağlığınız açısından son derece önemli bir konudur.

Uyku Problemine Bağlı Baş Ağrısı

Uyku sorunu, günümüzde en çok yaşanılan durumlardan birisidir. Eğer uyku ile ilgili bir probleminiz varsa, baş ağrısı yaşamanız da çok olası bir durumdur. Örnek olarak gerilim tipi baş ağrıları, uykusuzluğa bağlı bir şekilde hormonsal olarak denge bozukluğu meydana getirebilmektedir.

Hipnik Baş Ağrısı

Eğer başın tepesinde ağrı durumu varsa, sebeplerinden birisi hipnik baş ağrısı olabilir. Bu durumdan etkilenmiş olan kişiler, genel olarak her gece aynı saatte uykudan uyanmasına sebep olabilmektedir. Aynı şekilde başın tepesinde yanma ve ağrı da meydana gelmektedir. Hipnik baş ağrısı sebebiyle uyanan kişi, uyandıktan hemen 15 dakika kadar uyanık bir şekilde kalmaktadır. Bu baş ağrısı genel olarak 50 yaşın üstündeki insanları etkileme eğilimi sergiler.

İlaca Bağlı Olan Baş Ağrısı

Reçetesiz ya da reçeteli olarak verilen ağrı kesici ilaçların sık kullanımı, baş ağrılarına daha fazla sebebiyet verebilmektedir. Bununla birlikte kalıcı migren sahibi olan kişiler, özellikle baş ağrısı ilaçlarının aşırı kullanmaya eğilimlidirler. Bu tür durumda da mutlaka doktorunuz ile iletişime geçmenizi tavsiye etmekteyiz.

Bu içeriğimizde başın tepesinde yanma ve ağrı konusuna değinmekteyiz. Umarım faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur.

Ayrıca bkz: Majezik sprey ne işe yarar

post

Enes Sivri

olmasa da olurmuş atmasana ziyaaa

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu