Zorlanmaya Bağlı Ödem Tedavisi (2023)
Hastalık

Zorlanmaya Bağlı Ödem Tedavisi (2023)

Günümüzde birçok farklı hastalık türü yer almaktadır. Her bir hastalığın farklı isimleri ve çeşitleri bulunmaktadır. Aynı şekilde bunlardan birisi de ödem olmaktadır. Özellikle birçok kişiden zorlanmaya bağlı ödem tedavisi gibi sorular geldiğini görmekteyiz. Bizlerde bu soruların üzerine detaylı bir içerik hazırlamak ve sizleri bilgilendirmek istedik. Dilerseniz merak edilen konu başlıklarımıza hızlıca geçiş yapalım.

Ödem Nedir?

Ödem, vücutta yer alan damarlardan dokulara sızmış olan aşırı sıvının sebep olduğu şişliktir. Vücudun herhangi bir bölümünü etkilese de kollar, ayaklar, eller, bacaklar ve ayak bileklerinde fazla fark edilmektedir. Kısacası bir alanı ya da tüm vücudu etkileyebilecek hastalıklardan birisidir.

İlaçlar, enfeksiyonlar, hamilelik vb. birçok farklı tıbbi problemler ödeme neden olabilmektedir.

Ödem Neden Olur?

Gelelim ödem neden olur konusuna. Ödem, vücutta yer alan küçük kan damarlarının sıvı sızdırması ile birlikte oluşmaktadır. Sızan sıvılar, damarın çevresinde yer alan dokularda birikerek şişmeye sebep olmaktadır. Peki hafif ödem vakaları neden olur? Gelin kısaca maddeler ile birlikte göz atalım.

 • Gebelik,
 • Aşırı olarak tuzlu yiyecek yemek,
 • Uzun süreli olarak aynı pozisyonda yatmak ya da oturmak,
 • Adet öncesinde hormonal değişim.

Ödem hastalığı, aynı zamanda bazı ilaçların da yan etkisi olarak görülmektedir. Bu ilaçlardan bazıları ise şunlardır:

 • Steroidler,
 • Östrojenler,
 • Yüksek tansiyon ilaçları,
 • Tiazolidinedionlar isimli diyabet ilacı,
 • Nonsteroidal antiinflamatuar ilaç türleri.

Burada yer alan maddeler, ödemi oluşturan durum ve ilaçlar olarak bilinmektedir. Eğer sizlerin de bu konuda daha fazla bilgisi varsa, kısaca yorumlarda belirtmekten çekinmeyin. Şimdi dilerseniz merak edilen zorlanmaya bağlı ödem tedavisi konusuna hızlıca göz atalım.

Zorlanmaya Bağlı Ödem Tedavisi

Zorlanmaya bağlı ödem tedavisi, vücudun herhangi bir bölgesinde meydana gelen yaralanma ya da zorlanma sonucu oluşan şişlik (ödem) anlamına gelmektedir. Ödem, genel olarak vücut dokularında biriken fazla sıvı sebebiyle oluşmaktadır. Sonucunda da ağrı, şişlik ve hareket kısıtlılığı gibi belirtiler oluşturabilmektedir.

Peki bu noktada ödem tedavisi ne tür yöntemleri kapsamaktadır? Gelin kısaca maddeler ile birlikte göz atalım.

 • Soğuk uygulama: Soğuk kompres ya da buz uygulaması, ödem azaltmada etkili olan yöntemlerden birisidir. Buz, doğrudan cilde temas etmemesi, bez ya da havlu ile temas etmesi gerekmektedir. Her bir uyglamada 15-20 dakika bekletmeniz gerekmektedir.
 • Yükseklik: Zorlanmış olan bölgeyi öncelikle kalp seviyesinden yukarıda tutmanız, ödem riskini azaltacaktır. Bunu yapmak için de kol veya bacak gibi zorlanmış bölgeyi yasak, minder gibi malzemelerle destekleyebilirsiniz.
 • Dinlenme: Zorlanan ya da yaralı bölgeyi dinlendirmek, iyileşme sürecini hızlandırabilmektedir. Bu noktada ödemin azalmasına da yardımcı olacaktır.
 • Sıkıştırma: Zorlanan bölgelere sıkıştırma uygulamak, ödemi azaltmada bir hayli işe yaramaktadır. Aynı şekilde şişliğin de kontrol altına alınmasında yardımcı olur. Sıkıştırma bandajları ya da elastik ban çeşitleri, sizlere bir hayli yardımcı olacaktır.
 • Ilık Su: Ilık su uygulaması, birkaç günün ardından ödemi azaltarak kasları rahatlatabilir.

Burada yer alan tüm maddeler, genel olarak ödemin azalmasını sağlayan türlerdir. Fakat sizler doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamayı gerçekleştirmemeniz gerekmektedir. Aksi taktirde burada yer alan tedavi yöntemleri, sağlığınız açısından olumsuz yönde sonuçlanabilir.

Bu içeriğimizde sizlerle birlikte zorlanmaya bağlı ödem tedavisi konusuna değinmekteyiz. Umarım faydalı bir içerik olmuştur. Yorum kısmına görüşlerinizi bildirmeyi unutmayın!

5/5 - (3 Oy)

Enes Sivri

olmasa da olurmuş atmasana ziyaaa

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu