Ponstan Forte Nedir? Kanamayı Keser Mi?
İlaç

Ponstan Forte Nedir? Kanamayı Keser Mi?

Her geçen gün farklı bir ilaç ismi ve kategorisi ile birlikte karşılaşabilmek mümkündür. Bunlardan birisi de Ponstan Forte ilacıdır. Uzun yıllardan bu yana sektörde olan marka ve ilaçlardan birisidir. Peki Ponstan Forte nedir? İşte bu içeriğimizde merak edilen soruları cevaplayacağız. Dilerseniz merak edilen soruların ve cevaplarına geçiş yapalım. Bu sayede bizleri ne tür bilgilerin de beklediğini görmüş olabiliriz.

Ponstan Forte Nedir?

Ponstan Forte, ana etken maddesi Mefenamik asit olan bir ilaçtır. Ponstan Forte, piyasada 500 mg ve 20 tabletlik formu ile birlikte satılmaktadır. 14 yaşından büyük çocuklarda ağrı tedavilerinde kullanılmaktadır. 14 yaşın altında kullanılmaması gereken bir ilaçtır. 16 yaşından küçük adolesanlarda ağrılı ve adet görmenin tedavisinde yeterli deneyim olmamasından dolayı, tavsiye edilmemektedir.

Peki Ponstan Forte ne işe yarar? Gelin hep beraber maddeler halinde bu sorunun cevabına bir göz atalım.

 • Kas ve omurga ağrılarında kullanılmaktadır.
 • Sakatlıklardan dolayı kaynaklanan şişlik, ağrı gibi reaksiyonlarda kullanım sağlanmaktadır.
 • Romatizmal hastalıklardan kaynaklanmış olan akut ve kronik ağrıların tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Ağrılı adet dönemlerinde de doktorlar reçete şeklinde verebilmektedir.
 • Ameliyat sonrasında yer alan iltihaplanma, ağrı ve şişliklerin giderilmesinde kullanılabilir.

Burada yer alan maddeler, genel olarak bizlere Ponstan Forte ilacının etkilerini göstermektedir. Genel olarak ağrı dindirme görevini üstlendiğini de görebilmekteyiz. Tabi sizler bu ilacı kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Doktor tavsiyesi olmadan bir ilaç kullanmak, sağlığınız için son derece zararlı bir işlem olacaktır.

Ponstan Forte Yan Etkileri Nelerdir?

İlaç ile ilgili piyasa birçok farklı araştırma yapılmaktadır. Bunlardan birisi de Ponstan Forte yan etkileri konusudur. İlacı kullanmak isteyen fakat yan etkilerine de bakmak isteyen birçok kişi olabilir. Sizler için bu konuyu maddeler ile birlikte aktarmak ve sizleri bilgilendirmek istiyorum. Gelin kısaca ilacın yan etkilerine hep beraber bir göz atalım.

 • İshal durumu
 • Karın ağrısı yaşama
 • Mide de bulantı ya kusma

Burada yer alan maddeler, genel olarak ilacın yan etkileri olarak bilinmektedir. Bu ilacı kullanmadan önce mutlaka ilacın içerisinde yer alan bilgileri de okumanızı tavsiye etmekteyiz. Çünkü Ponstan Forte kimler kullanamaz sorusu da bir hayli merak edilmektedir. Gelin tekrardan liste şeklinde bir göz atalım.

 • Böbrek rahatsızlıkları, kalp hastalıkları, karaciğerde rahatsızlık ve yüksek tansiyon gibi hastalıklardan birisine sahipseniz, Ponstan Forte kullanılması asla tavsiye edilmemektedir.
 • Astım benzeri solunum hastalıklarından birisine dahi sahip olsanız, bu ilacı kullanmanız sağlıklı olmayacaktır.

Ponstan Forte Kanamayı Keser Mi?

Son dönemlerde bu ilaç ile ilgili birçok farklı araştırmalar yapılmaktadır. Araştırma ile birlikte soruların da sorulduğunu söyleyebilmek mümkündür. Bu sorulardan birisi de Ponstan Forte kanamayı keser mi konusudur. Sizlerle birlikte bu sorunun cevabına göz atacağız.

Ponstan Forte, genel olarak kanamayı kesen bir özelliğe sahip olduğu belirtilmemektedir. Fakat Ponstan Forte kullanıcı yorumları kısmına bakıldığında, kanamayı kesen ve kesmeyen şeklinde ikiye ayrılmaktadır. Genel olarak bu ilaç, ağrı kesici olarak kullanılmaktadır. Fakat birçok kişinin kanamasının da kestiğini söyleyebilmek mümkündür. Tabi aralarında kesilmediğini de söyleyen kullanıcılar bulunmaktadır.

Ponstan Forte Kullanılmaması Gerekilen Durumlar

Her bir ilacın bazı durum ve hastalıklarda kullanılmaması gerekilmektedir. Bu noktada tabi ki bu ilacın da bazı durumlarda kullanılması tehlikeli olabilmektedir. Peki bu durumlar nelerdir? Gelin hep birlikte bu maddelere göz atalım.

 • Ciddi olarak kalp, karaciğer ya da böbrek yetmezliği durumda,
 • Daha öncesinde NSAİİ tedavisi ile ilişkili olarak bağırsakta delinme, mide gibi öykünüz varsa,
 • Hamileliğin son 3 aylık döneminde olanlar,
 • İltihaplı kalın bağırsak hastalığında, mide ülseri ya da kanamasında,
 • Bağırsaklarda kanama ya da ülser.

Burada yer alan tüm maddeler, ilacın kullanılmaması gerekilen durumlar olarak bizleri karşılamaktadır. Eğer sizlerde bu tür durumları yaşadınız ya da yaşıyorsanız, mutlaka uzman bir doktor ile görüşmeniz gerekmektedir.

Ponstan Forte Nasıl Kullanılır?

Gelelim ilacımızın nasıl kullanıldığı konusuna. En çok merak edilen konular arasında bu sorumuzda yer almaktadır. Peki bu ilacımız nasıl kullanılır? Gelin kısaca maddeler ile birlikte göz atalım.

 • Yetişkin bireylerde ve 14 yaş üstündeki ergenlerde genel olarak dozlama günlük 3 kez 1 tablet şeklindedir. Günlük dozu aşmamanız gerekmektedir.
 • Adet sancısı tedavisinde Ponstan Forte, ağrı başlamadan önce kullanılabilir.

Burada yer alan maddeler, ilacın nasıl kullanılacağını bizlere göstermektedir. Sizler mutlaka doktor gözetimi ve tavsiyesi ile ilacı kullanmanız gerekmektedir. Lütfen doktorunuza danışmadan veya reçete edilmeden, bu tür ilaçları kullanmamaya özen gösterin. Aksi taktirde sağlığınız açısından, olumsuz sonuçlar sizleri bekleyebilir.

Ponstan Forte Fiyat

İlaç dünyasında en çok merak edilen konulardan birisi Ponstan Forte fiyatı olmaktadır. İlacın genel olarak bilgileri ile birlikte, haliyle fiyatı da en çok araştırılan konulardan birisi olmaktadır. Sağlıklı Yaşantı olarak maalesef Ponstan Forte fiyatı konusunda net ve güncel bir bilgi verememekteyiz. Çünkü ilaçların sürekli olarak değişen ve güncellenen bir fiyat listesi bulunmaktadır. Eğer bu konuda Ponstan ilacı ile ilgili bir fiyat bilgisi arıyorsanız, eczane üzerinden kolaylıkla fiyat alabilirsiniz. Ponstan Forte, eczaneden alınması gerekilen bir ilaçtır. Bu sebepten dolayı mutlaka eczaneden alışveriş yapmanızı tavsiye etmekteyiz. 

Bu içeriğimizde sizlerle birlikte Ponstan Forte kanama keser mi konusuna değinmekteyiz. Umarım faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur. Aşağıda yer alan yorum kısmında, konu ile ilgili görüşlerinizi belirtmeyi unutmayın!

Sıkça Sorulan Sorular

İlacımız mefenamik asit ismi verilen bir ilaç markasının adıdır. Nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar arasında yer almaktadır. İltihap giderme, ateş düşürme ve ağrı hafifletme konusunda başarılıdır.

Hamilelik esnasında Ponstan Forte kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir. İçerisinde yer alan mefenamik asit maddesi, hamilelikte önerilmeyen ilaçlar arasında yer almaktadır.

İçerisinde yer alan mefenamik asit, anne sütüne geçebilmektedir. Bu noktada da bebek üzerinde olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir. En doğru bilgi için uzman bir doktora danışmanız sizler ve bebeğiniz için daha doğru olacaktır.

5/5 - (9 Oy)

Enes Sivri

olmasa da olurmuş atmasana ziyaaa

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu