Ventolin Nedir? Ventolin Buhar Öksürüğe İyi Gelir Mi?
İlaç

Ventolin Nedir? Ventolin Buhar Öksürüğe İyi Gelir Mi?

Sağlıklı Yaşantı olarak güncel bilgileri sizlere aktarmaya devam etmekteyiz. Forum alanında birçok kişinin son dönemlerde Ventolin ile ilgili sorular sorduklarını görmekteyiz. Bununla birlikte bizlerde detaylı bir araştırmaya başladık. Bu içeriğimizde de Ventolin buhar öksürüğe iyi gelir mi sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. Aynı şekilde ilaç ile ilgili de merak edilen konulara da değinmeye çalışacağız. Gelin hep birlikte konu başlıklarımıza geçiş yapalım. Bu sayede kafanızda yer edinen soru işaretlerini de gidermiş olabilirsiniz.

Ventolin Nedir?

Ventolin, akciğer hava yollarını açma konusunda yardımcı olan, selektif beta2 adrenerjik reseptör agonist grubunda yer alan bir ilaç türüdür. Ventolin hava, etkin madde olarak salbutamol içermektedir. Eczanelerde nebül, inhaler, tablet ya da Ventolin şurup şeklinde satışa sunulmaktadır. Nebül ve inhaler formlar, soluma yöntemi şeklinde kullanılmaktadır. Nebül formu, 2.5 ml sıvı çözelti şeklinde plasik ampullerden oluşmaktadır.

Ventolin’in buhar şekline getirilerek, akciğerlere solunarak çekilmesi için nebulizatör aracına ihtiyaç vardır. İlacın inhaler formu, ilacı ölçülü bir şekilde püskürtebilmeniz için tasarlanan bir araçtır. Her bir püskürtme 100 mcg salbutamol salar olmaktadır. Toplamda 200 defa püskürtme imkanınız bulunmaktadır. Sizler için yukarıda genel olarak Ventolin nedir sorusunun cevabını paylaştık. Şimdi de gelin ne işe yaradığına göz atalım.

Ventolin Ne İşe Yarar?

Ventolin, kronik obstrüktif akciğer hastalığı ile astım belirtilerini önleme ya da azaltma amacı ile kullanılan bir ilaçtır. Rahatlatma konusunda etkilidir. Tedavi edici bir şekilde değil, semptom önleme şeklinde kullanım amacı bulunmaktadır. Düzenli olarak kullanımı önerilmemektedir.

Peki Ventolin buhar ne işe yarar? Gelin sadece 2 maddede bu sorunun cevaplarına göz atalım.

 • Amfizem ve kronik bronşit sebebi ile birlikte oluşan havayolu tıkanıklıklarında.
 • Astım krizinin tetiklenme gibi ihtimali bulunan koşullarda, belirtileri önlemek amacıyla kullanılır.

Burada yer alan maddeler, kısaca Ventolin’in ne tür zamanlarda kullanıldığını bizlere göstermektedir. Şimdi de bir sonraki başlığımıza geçiş yapabiliriz.

Ventolin Şurup Ne İşe Yarar?

Ventolin şurupta, işlev olarak tablet ve kapsüller ile aynı işleve sahip olmaktadır. Bronş spazmı olan hastalarda, bronşları genişletme ve nefes almalarını kolaylaştırma aşamasında son derece etkilidir. Ventolin şurup, bronşit ve astım gibi solunum yolu hastalıklarının semptomlarını azaltma amacı ile kullanılır. Bu ilacımız sprey, nebulizer, tablet ya da inhaler şeklinde alınabilmektedir.

Ventolin şurup ne işe yarar sorusunu cevapladık. Şimdi bir sonraki popüler sorumuza geçiş yapabiliriz.

Ventolin Yan Etkileri

Gelelim ilacımızın yan etkileri konusunda. Her bir ilacın farklı yan etkileri olabilmektedir. Bu noktada tabi ki Ventolin’in de farklı yan etkileri bulunmaktadır. Sizler için bu etkileri madde olarak listeledim. Gelin kısaca bu yan etkilerin neler olduğuna göz atalım.

Ciddi Yan Etkiler

 • Kaşıntılı bir şekilde döküntü,
 • Halsizlik,
 • Baygınlık geçirme,
 • Baş dönmesi,
 • Ağız, dudak, yüz, dil ve boğazda şişme.

Yaygın Görülen Yan Etkiler

 • Baş ağrısı,
 • Taşikardi,
 • Titreme.

Yaygın Olmayan Yan Etkiler

 • Çarpıntı,
 • Ağız ile boğazda tahrişlenme,
 • Kas krampları.

Burada yer alan maddeler, ilacın yan etkileri olmaktadır. Eğer sizlerde de Ventolin yan etkileri belirtisi varsa, mutlaka uzman bir doktor ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Aksi taktirde sağlığınız açısından olumsuz sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz. Aynı zamanda bu tür ilaçları, doktor tavsiyesi olmadan kullanmamaya lütfen özen gösterin.

Ayrıca “dışarıdan bulaşan spermle hamile kalınır mı” konusuna da göz atmayı unutmayın.

Ventolin Buhar Öksürüğe İyi Gelir Mi?

Ventolin, akciğer hava yollarını açmaya yardımcı olan bir ilaçtır. Öksürük, genel olarak farklı sebeplerden ortaya çıkan bir semptom türüdür. Ventolin, öksürüğe sebep olan bronşiyal daralma, spazm vb durumlarda yardımcı olabilmektedir. Öksürüğü tamamen kesme gibi değil, öksürüğü hafifletme konusunda ve solunumu rahatlama da işlevselliği ile ön plandadır. Tabi bu noktada öksürüğün de farklı çeşitleri olabilmektedir. Bazı durumlarda Ventolin‘de işe yaramayabilir. Bu sebepten dolayı en doğru karar, öksürük için uzman bir doktora başvurmanız olacaktır.

Ventolin Buhar Balgam Söktürür Mü?

Ventolin ile ilgili bir diğer sorumuz da balgam söktürme konusudur. Balgam, genel olarak solunum yollarında biriken ve öksürük ile dışarıya atılan bir mukus türüdür. Bu noktada balgam söktürme ihtiyacınız varsa, farklı ilaçlar kullanmanızı tavsiye etmekteyiz. Ventolin, balgam söktürme konusunda maalesef işlevsel olarak ön planda olmamaktadır. Balgam söktürücü ilaçlar kullanmanız, sizler için çok daha sağlıklı bir adım olacaktır.

Kısaca Ventolin buhar balgam söktürürmü sorusunun cevabına ulaştık. Şimdi gelin bir sonraki konu başlığımıza geçiş yapalım.

Bebeklerde Ventolin Buhar Kullanımı

Ventolin vb bronkodilatör ilaçların, bebeklerde kullanımı konusunda mutlaka dikkat edilmesi gerekilmektedir. Bu tür ilaçların bebeklerde kullanımı için mutlaka doktor tarafından önerilmiş olması gerekmektedir. Bebeklerin solunum sistemi çok daha hassas olmaktadır. Bu sebepten dolayı doktorunuz uygun ilaç kullanımı ile dozajı sizlere önerecektir. Doktorunuza danışmadan lütfen bebeklerde Ventolin buhar kullanımı uygulamayın.

Bebeğinizde eğer solunum ile ilgili sorun varsa, mutlaka çocuk doktoruna başvurmanız gerekmektedir. Doktor, bebeklerin durumunu değerlendirerek uygun tedavi ve ilaç uygulamasını yapacaktır.

Ventolin Etken Madde

Ventolin, etken madde olarak “salbutamol sülfat” içermektedir. Salbutamol sülfat, bronkodilatör ilaç türüdür. Astım ve solunum yolu ile ilgili hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Ventolin, solunum yollarındaki kasların gevşemesini sağlayarak, hava yollarının genişlemesine ve aynı zamanda solunumun daha da kolaylaşmasına sebep olmaktadır. Ventolin etken madde olan salbutamol sülfat, inhaler formu ya da nebülizatör cihazı ile birlikte kullanım sağlamaktadır. Fakat mutlaka ilacı kullanmadan önce, doktora danışmanız gerekmektedir.

Ronkotol Ventolin Aynı Mı?

Genel olarak Ronkotol ile Ventolin’in aynı mı sorusu, en çok merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Hayır, Ronkotol ile Ventolin aynı türdeki ilaç değildir.

Ventolin Nasıl Kullanılır?

Ventolin ilacının doğru kullanımı, mutlaka doktor gözetimi ve tavsiyesi ile birlikte olması gerekmektedir. Doktorunuz reçete olarak bu ilacı yazdığında, gerekli doz ve talimatları da sizlere söyleyecektir. Tabi bizlerde ilacın kullanım talimatlarına da kısaca sizlere bahsetmek istiyoruz. Gelin kısaca bu maddelere birlikte göz atalım.

 • Ampullerde yer alan çözeltiyi enjekte etmeyin ya da içmeyin.
 • Ventolin Nebül’ü tok ya da aç karna, günün herhangi bir saatinde kullanabilirsiniz.
 • Çözelti genel olarak seyreltilmeden kullanılmaktadır. Fakat 10 dakikadan uzun kullanacaksanız, serum fizyolojik ile seyreltmeniz gerekmektedir.
 • Ventolin’i kullanabilmeniz için, ilacınızı buhar hale getirecek olan nebulizatör isimli araca ihtiyacınız olacaktır.
 • Aynı şekilde buharı akciğerlere çekmek için, aerosol yüz maskesi ve benzeri araçlarda gerekmektedir.

Burada yer alan maddeler, Ventolin nasıl kullanılır sorusunun cevabıdır. Eğer kullanım ile ilgili kafanızda sorular varsa, mutlaka buradaki listeyi baştan sona okumanız gerekmektedir. Aynı zamanda doktor gözetiminde ve tavsiyelerine göre ilacı kullanmanız gerekmektedir.

Ventolin Hava Makinası Fiyatı

Ventolin’i kullanabilmeniz için hava makinesine ihtiyacınız olduğunu yukarıda kısaca bahsetmiştim. Tabi bu noktada farklı makine çeşitleri yer almaktadır. Baktığımızda fiyat olarak da sürekli değişimler görebilmekteyiz. Bu sebepten dolayı da güncel bir fiyat vermek doğru olmayacaktır. En doğu ventolin hava makinası fiyatı için, eczaneden fiyat almanız gerekmektedir. Orada en güncel ve net fiyatı, sizlere vereceklerdir. İnternete baktığımızda birçok farklı makinenin yer aldığını görmekteyiz. Aynı şekilde de fiyatlar maalesef birbirleri ile uyuşmamaktadır.

Bu içeriğimizde sizlerle birlikte Ventolin buhar öksürüğe iyi gelir mi konusuna değinmekteyiz. Umarım faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur. Yorum kısmına konu ile ilgili görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Sıkça Sorulan Sorular

Ventolin, günde 4 defa tekrarlanabilmektedir. Çok ağır hava yolu tıkanması yaşayan yetişkinlerde, medikal gözetim altında günde 40 mg'a kadar doz uygulanabilmektedir.

Ventolin, akciğer hava yollarını açma konusunda etkili olan bir ilaçtır. Aynı şekilde astım belirtilerini azaltma konusunda da yardımcı olmaktadır.

Cortair ve Ventolin, birbirinden farklı işlevlere sahip olan ilaçlardır. Bu sebepten dolayı doktor gözetimi ve tavsiyesi olmadan, her iki ilacın aynı anda kullanılması sakıncalı olabilmektedir.

Evet, Ventolin ve Flixotide birlikte kullanılabilen ana etken maddelerine sahiptirler. Fakat doktor tavsiyesi olmadan bu tür kullanımlar uygulamamanız gerekmektedir. Mutlaka uzman bir doktora danışmanız gerekmektedir.

Öncelikle ilacın bebeklere verilmesi, uzman bir doktor tarafından karar verilmektedir. Aynı şekilde bebekler için uygun doz ve kullanım talimatı da, uzman doktor tarafından belirlenmektedir. Lütfen doktorunuza danışmadan, bebeklerde kullanım uygulamayın.

4.7/5 - (6 Oy)

Enes Sivri

olmasa da olurmuş atmasana ziyaaa

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu