Tiroid Yutkunma Zorluğu Yapar Mı?
Hastalık

Tiroid Yutkunma Zorluğu Yapar Mı?

Sağlıklı Yaşantı olarak sizlerden gelen soruları cevaplamaya çalışmaktayız. Son dönemlerde özellikle hastalıklar ile ilgili konularda, sizlerden sorular gelmektedir. Bizlerde bu soruları cevaplamaya ve sizlerle paylaşmaya özen göstermekteyiz. Son gelen sorulardan birisi de tiroid hastalığı ile ilgilidir. Bunlardan birisi de tiroid yutkunma zorluğu yaparmı konusudur.

Tiroid hastalığının yutkunma ile ilgili bir durumunun olup olmadığına bu içeriğimizde bakacağız. Genel olarak bu konu ile ilgili, internette herhangi bir bilgi yer almamaktadır. Bu sebepten dolayı detaylı ve derin bir araştırma gerçekleştirdik. Genel olarak gerekli tüm bilgileri sizlere aktaracağız. Dilerseniz konu ile ilgili merak edilen tüm soru ve cevaplarına geçiş yapabiliriz. Bu sayede kafanızdaki soru işaretlerini de atmış olacaksınız.

Tiroid Nedir?

Tiroid, Latince kökenli bir kelimedir. Tiroid bezi, çene kısmının hemen altında yer alan soluk borusunun kısmen ön kısmında ve her iki yanında yer alan kelebek şekline benzer bir salgı bezidir. Erkek bireylerde dışarıdan fark edilmesi çok daha basittir. Halk dilinde ademelması olarak da bilinen kıkırdak yapısının hemen altındaki bölgede yer almaktadır. Vücut sağlığının korunması adına gerekli olan T3 ve T4 hormonlarını üretmektedir.

İç salgı bezi olan tiroid, üretmiş olduğu hormonları da kan dolaşımına göndermektedir. Metabolizmanın doğru ve işlevsel olarak çalışması için vücudun bu hormonlara ihtiyacı bulunmaktadır.

Tiroid Bezi Hastalıkları

Tiroid bezinin salgılamış olduğu hormonları, yeterli miktardan daha fazla olması ile birlikte “hipertiroidi” ismi verilen metabolik bir bozukluk türü ortaya çıkmaktadır. Tiroid bezinin salgılamış olduğu hormonların yetersiz olması ile, ortaya çıkan hastalığa da “Hipotirodi” ismi verilmektedir. Peki Hipotiroidi belirtileri nelerdir? Gelin hep birlikte bu başlıklarımıza göz atalım.

 • Yüksek tansiyon,
 • Sürekli olarak terleme,
 • Sinirlilik halleri,
 • Kalpte çarpıntı,
 • Sıcak ve nemli cilt,
 • Ellerde titreme,
 • Kronik ishal,
 • Derinin incelmesi ve hassaslaşması,
 • Saçlarda kırılma, incelme ve güçsüzlük,
 • Kilo kaybı yaşama,
 • Sıcağa karşı tahammülsüzlük,
 • Uyku ile ilgili sorunlar,
 • Adet düzensizliği,
 • Guatr,
 • Parlak ışığa karşı hassasiyet durumu.

Burada yer alan maddeler, genel olarak tiroid bezine neden olabilecek Hipotiroidi’inin belirtileri olmaktadır. Eğer burada yer alan maddelerden herhangi birinden şüphe duyuyorsanız, mutlaka uzman bir doktor ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Aksi taktirde olumsuz sonuçlar ile karşılaşabilmeniz mümkündür.

Şimdi dilerseniz birçok kişinin merak etmiş olduğu tiroid ameliyatı sonrası yutkunma zorluğu konusuna geçiş yapabiliriz. Bu sayede merak edilen soruların da cevabını kısaca iletmiş olacağız.

Tiroid Yutkunma Zorluğu Yaparmı?

Tiroid ile ilgili konularda, genel olarak soru olarak yutkunma konularına bir hayli değinilmektedir. Genel olarak birçok kişiden tiroid balgam yaparmı gibi sorular almaktayız. Evet, tiroid ile ilgili problemler, yutkunma zorluğuna neden olabilmektedir. Tiroid bezi, boynun hemen ön tarafında yer alan ve metabolizmayı düzenleyen hormonları üreten bir organdır. Tiroid bezinin aşırı olarak aktif çalıştığı durum olan hipertiroidi ya da az bir şekilde çalıştığı hiportiroidi, bazım semptomlara neden olabilmektedir.

Hipertiroidi durumlarında, tiroid bezinin aşırı olarak aktif olması, metabolizma hızını bir hayli arttırmaktadır. Bu noktada da vücutta bir dizi belirtiye yol açabilmektedir. Bu belirtilerden birisi de, tiroidin daha da büyüyerek boğazda baskı hissi oluşturmasıdır. Sonuç olarak da yutkunma zorluğunun yaşanması ortaya çıkmaktadır.

Bu içeriğimizde sizlerle birlikte tiroid yutkunma zorluğu yaparmı konusuna göz attık. Umarım faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur. Konu ile ilgili görüşlerinizi, yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

Sıkça Sorulan Sorular

Evet, tiroid bezlerinin aşırı olarak aktif olduğu durumlarda, balgam oluşumu da gerçekleşmektedir.

Boğazda yer alan nodüller, bazen ağrı yapabilmektedir. Bu noktada her durumda da ağrıya yol açmayacağını da belirtmemiz gerekmektedir.

Ayrıca bu içerikler de dikkatinizi çekebilir:

5/5 - (3 Oy)

Enes Sivri

olmasa da olurmuş atmasana ziyaaa

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu