En Zararsız Mide Koruyucu İlaç İsimleri (Eczane)
İlaç

En Zararsız Mide Koruyucu İlaç İsimleri (Eczane)

Günümüzde en çok araştırılan konular içerisinde mide koruyucu ilaçlar bulunmaktadır. Hem işlev olarak hem de farklı konular olarak mide koruyucular bir hayli merak edilmektedir. Peki nedir bu mide koruyucu ilaçlar? İşte bu tür soruların cevaplarına bu içeriğimizde detaylıca cevap vermek istiyoruz. Bununla birlikte en zararsız mide koruyucu ilaç isimlerini de paylaşmak istiyorum. Gelin hep birlikte sizler için hazırlamış olduğum konu başlıklarına bir göz atalım.

Mide Koruyucu İlaç Ne İşe Yarar?

Mide koruyucu ilaç, gastrointestinal sistemde yer alan mide ve bağırsakları koruma ve tedavi eme amacı ile kullanılmaktadır. Bu ilaç türleri, mide asidinin neden olmuş olduğu hasarı önleme ya da azaltma amacı ile birlikte kullanılmaktadır. Günümüzde mide koruyucu ilaçlar, çeşitli durumlar ile hastalıklar için reçete edilmektedir.

Peki ne işe yararlar? Gelin hep birlikte bir göz atalım.

 • Mide asidi reflüsü: Mide asidi reflüsü, mide içeriğinin yemek borusuna geri akması sonucuna göre oluşan bir durumdur. Mide koruyucu ilaçlar ise, reflü semptomlarını azaltma konusunda başarılı işlevini yerine getirmektedirler.
 • Mide ülseri ve Gastriti: Gastrit ve mide ülseri gibi durumlar, mide astarının hasar görmesine neden olabilmektedir. Mide koruyucu ilaçlar, mide astarını koruma ve mide asidinin salınımını azaltma amacıyla kullanılmaktadır.
 • Aspirin ya ada Nonsteroid Anti-inflamatuar İlaçlara bağlı mide hasarı: Aspirin vb kan sulandırıcılar veya NSAID’ler, uzun süreli olarak kullanımlarda mide hasarına yol açabilmektedirler. Bu noktada mide koruyucu ilaç kullanımları da, mide hasarını azaltarak midenizi korumaktadır.
 • Helikobakter Pylori Enfeksiyonu: Helikobakter pylori, mide astarında yer alan enfeksiyonun neden olduğu bir bakteridir. Mide koruyucu ilaçlar, antibiyotikler ile birlikte kullanılarak enfeksiyonun tedavisinde kullanılmaktadır.

Burada yer alan maddeler, genel olarak mide koruyucu ilaçların ne işe yaradığını bizlere göstermektedir. Tabi bunlarla birlikte farklı faktörleri de yer alabilmektedir. Doktorlar gerekli durumlarda mide koruyucu ilaç isimleri ile birlikte reçete edebilmektedirler. Gelin şimdi bir sonraki konu içeriğimizde geçiş yapalım.

Ayrıca Yumurtlama Gününde İlişkiye Girdim Hamile Kalır Mıyım konusuna da göz atmayı unutmayın.

Mide Koruyucu İlaç İsimleri

Mide koruyucu ilaçlar, farklı üretici ve satıcılar tarafından günümüzde satışa sunulmaktadır. Tabi bu noktada birçok farklı isim ile karşılaşabilmekte mümkündür. Sizler için bazı mide koruyucuların isimlerini araştırdım ve maddeler ile paylaşmak istedim. Bu noktada tabi farklı isimlerin de piyasada yer aldığını söylemeden geçmemek gerek. Gelin hemen listemizde yer alan ilaç isimlerine geçiş yapalım.

 • Famotidin
 • Ranitidin
 • Omeprazol
 • Pantoprazol
 • Diklofenak Potasyum
 • Sucralfat
 • Esomeprazol

Burada yer alan maddeler, genel olarak zararsız mide ilacı çeşitleri olarak bilinmektedir. Tabi burada tüm ilaç isimlerini sizlerle birlikte paylaşmadık. Aynı zamanda bu tür mide koruyucu ilaçları, doktor gözetimi altında kullanmanız gerekmektedir. Doktorunuz tavsiye etmediği sürece, asla bu tür ilaçları kullanmamanız gerekmektedir. Aksi taktirde sağlığınız açısından olumsuz sonuçlar sizleri karşılayabilmektedir.

En Zararsız Mide Koruyucu İlaç İsimleri

Gelelim bir diğer konu başlığımıza. Maalesef şuan ülkemizde mide koruyucu ilaçları pek fazla tavsiye etmemektedirler. Bununla birlikte önemli olan aslında doktor reçetesi ya da tavsiyesi ile bir ilacı kullanmanızdır. Aksi taktirde kafanıza göre bir ilaç kullanımı sağlamak, sağlığınızı olumsuz olarak etkileyecektir.

Bu içeriğimizde en zararsız mide koruyucu konusuna göz atmaktayız. Umarım faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur.

post

Enes Sivri

olmasa da olurmuş atmasana ziyaaa

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu