Dikloron Nedir? Dikloron Ne İçin Kullanılır?
İlaç

Dikloron Nedir? Dikloron Ne İçin Kullanılır?

Dikloron nedir? Nasıl kullanılır? Yan etkileri nelerdir? İlaç prospektüsünde bu bilgileri bulmaya çalışırken, yoğun tıbbî terimlerden dolayı kafanız karıştıysa anlaşılır ve doğru bilgi için içeriğimize buyurun!

Dikloron; iltihap ve ağrı tedavisi için kullanılan, NSAİİ yani steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlardandır. Etken madde olarak diklofenak sodyum barındırır. Söz konusu madde, iltihaplanmaya ve ağrıya sebebiyet veren kimyasalların üretilmesini önleyerek işlevini gösterir.

Dikloron Nedir? 

Dikloron; ankilozan spondilit, romatoid artrit, osteoartrit ve benzeri romatizmal hastalıklarda kullanılan bir ilaçtır. Öte yandan eklem ve kas ağrıları için de bu ilaçtan faydalanılır. Ayrıca adet ağrıları için de tercih edildiği olur.

Eczanelerde; supozituvar (fitil), jel, ampul ve tablet formlarında bulunur.

Hazımsızlık, karın ağrısı, kusma, gaz, bulantı gibi yan etkileri gözlemlenebilir. Diğer taraftan baş dönmesi de ilacın en çok karşılaşılan yan etkilerindendir.

Dikloron Ne İşe Yarar? Dikloron Ne için Kullanılır?

İlacın etkili olduğu durumları şöyle sıralayabiliriz:

 1. Romatoid artrit,
 2. Osteoartrit (Diğer bir adıyla kireçlenme),
 3. Juvenile romatoid artrit,
 4. Ankilozan spondilit (Yani omurga ile vücudun çeşitli diğer bölgelerinde iltihaplanmayla seyreden, uzun süreli romatizmal hastalık),
 5. Kas-iskelet sistemi ağrıları,
 6. Akut gut artriti,
 7. Adet ağrısı,
 8. Operasyon sonrası ağrı.

Kısaca Dikloron ne işe yarar konusuna değindik. Şimdi de bir sonraki konu başlığımıza geçiş yapabiliriz.

Ayrıca “rahim duvarı kalinlasmasi yorumlar” içeriğine de göz atabilirsiniz.

Dikloron Jel Ne İşe Yarar?

İlacın jel formu ise topikal kullanıma uygundur. Dikloron jel, genellikle şu durumların tedavisinde kullanılmaktadır:

 1. İncinmeye, burkulmaya, ezilmeye yahut da spor yaralanmalarına bağlı iltihap, şişme, ağrı,
 2. Bölgesel romatizmal ağrı,
 3. Yumuşak doku iltihaplanması.

Dikloron Nasıl Kullanılır? 

Doktorunuz ilacı nasıl önerdiyse o doz ve kullanım süresine dikkat etmelisiniz. Şâyet Dikloron’u tablet formunda alıyorsanız ilacı yemeklerden evvel 1 bardak suyla içmeniz gerekir. Ezmekten ve çiğnemekten kaçınmalısınız.

İlaç ampul formunda verildiyse çözeltinin ampulden şırınga içine çekilmesi gerekecektir. Daha sonra kalçaya enjekte edilerek kullanılmalıdır. Jel formu ise cildin ağrıyan bölgesine ovularak, yavaşça sürülür. Yutulmaz, ağız içerisine veya gözlere temas ettirilmez. Eğer gözlere değdirilecek olursa hemen o bölgenin bol suyla yıkanması lâzımdır.

Dikloron Yan Etkileri Nelerdir?

Nadir de olsa bu ilaç bazı hastalarda; uyku hâli, sersemlik, görme bozukluğu gibi şikâyetlere yol açabilir. Bu etkilerden birini kendinizde gözlemlerseniz makine veya araç kullanmaktan uzak durun.

Bu içeriğimizde sizlerle birlikte Dikloron ne işe yarar konusuna değinmekteyiz. Umarım faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur. İlaç ile ilgili tüm deneyim ve görüşlerinizi, aşağıda yer alan yorum kısmında bizlerle birlikte paylaşmaktan kaçınmayın. Benzer içeriklerimize göz atmayı unutmayın!

5/5 - (2 Oy)

Enes Sivri

olmasa da olurmuş atmasana ziyaaa

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu