Antibiyotik Krem İsimleri (Eczanede Satılanlar)
İlaç

Antibiyotik Krem İsimleri (Eczanede Satılanlar)

Antibiyotik krem nedir? Antibiyotik kremler hangileri? Antibiyotik krem zararlı mı? Bu gibi sorularınızın cevabını kapsamlı bir şekilde hazırlanmış yazımız sayesinde açığa kavuşturabilirsiniz.

Öncelikle antibiyotiğin tanımını yapmamız gerekirse:

 • Antibiyotikler, parazitlere ve bakterilere karşı kullanılan bir ilaç grubudur. Enfeksiyon tedavisinde yaygın olarak kullanılır. Antimikrobiyal veya antibakteriyel olarak da bilinir.

Bu ilaç grubundaki ürünler kapsül formunda olabileceği gibi, tablet hâlinde sıvı şekilde de bulunabilir. Kimi antibiyotikler ise vücuda enjeksiyon yoluyla verilir. Ağır enfeksiyon geçirmekte olan hastalarda enjeksiyona başvurulur.

Antibiyotik Krem Nedir?

Çeşitli cilt enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılan ve topikal olarak uygulanan antibiyotikler; krem, pomad veya merhem olarak bilinir. Bunlar birtakım parazitlere ve bakterilere karşı işe yarar. (Parazit; başka bir canlı yani konukçu veya konak üzerinde yahut içerisinde yaşayabilen bir mikrop çeşididir.)

Bazen küçük çaplı bakteriyel enfeksiyon veya viral enfeksiyon vakalarında durum ilerleyerek ortaya daha şiddetli bir ikincil bakteriyel enfeksiyon çıkarabilir. Bu durumda hekim antibiyotik kullanılması gerektiğine karar verebilir.

Her antibiyotik farklı parazitlere ve bakteri türlerine karşı etkili olduğu için bir rahatsızlıkta işe yarayan, başka bir şikâyetin giderilmesinde etkisiz kalabilir.

Antibiyotik Krem Nasıl Etki Eder?

Bunlardan bazıları doğrudan mikropları veya parazitleri öldürerek çalışır. İlgili mikroorganizmanın hücre duvarı yapısını bozarak işlevini yerine getirir.

Fakat bazı antibiyotik krem türleri ise parazitlerin yahut bakterilerin çoğalmalarını durdurarak etki eder. Antibiyotikli kremler ve ilaçlar genellikle ciddi enfeksiyon durumlarında tercih edilir.

Antibiyotik Krem İsimleri
Antibiyotik Krem İsimleri

Antibiyotik Krem İsimleri Nelerdir?

Piyasada, antibiyotik krem nedir? sorusunun cevabı olan birçok ilaç mevcuttur. Onlardan bir kısmını şöyle ifade edebiliriz:

 1. Nadixa Krem,
 2. Dextrocin Krem,
 3. Heksa Deri Merhemi,
 4. Stafine Cort Krem,
 5. İmex Merhem,
 6. Stafine Krem,
 7. Fucidin H Krem,
 8. Polimisin Deri Merhemi,
 9. Mupiderm Pomad,
 10. Fucidin Krem,
 11. Acnedur Merhem,
 12. Bactroban Krem,
 13. Terramycin Deri Merhemi,
 14. Fucicort Krem.

Antibiyotik Krem Çeşitleri Ne İçin Kullanılır?

Bunlar; akne, sivilce ve benzeri cilt sorunlarının tedavi edilmesinde kullanılabilir. Antibiyotik seçimi mikrop türüne ve enfeksiyonun derecesine göre değişir. Öte yandan antibiyotikli kremler arasında seçim yapılırken ayrıca şu kriterler göz önüne alınır:

 1. Hastanın yaşı,
 2. Enfeksiyon bölgesi, yayılım durumu,
 3. Ne kadar dozaj gerekli olduğu,
 4. Bireyin şu an kullandığı veya yakın zamanda başlayacağı ilaçlar,
 5. Kişinin antibiyotik alerjisi bulunup bulunmadığı,
 6. Karaciğer ve böbreklerin ne derece iyi çalıştığı,
 7. Antibiyotiğin yan etkileri,
 8. Gebelik ve emzirme gibi durumu,
 9. Bireyin yaşadığı bölgede genel olarak bir enfeksiyon görülüp görülmediği ve bunun hangi antibiyotik ilaçlara karşı direnç gösterdiği vb.

Son bir not; antibiyotik krem isimleri diye araştırırken karşınıza çıkan ilaçları doktor önerisi olmadan kullanmamanız gerektiğini unutmayın! Kafanıza göre krem denemesi yapmak cilt problemlerinizin şiddetini artırarak içinde bulunduğunuz durumu daha da kötüleştirebilir.

 

5/5 - (1 Oy)

Enes Sivri

olmasa da olurmuş atmasana ziyaaa

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu