Ani Göz Altı Şişmesi Neden Olur?
Göz Hastalıkları

Ani Göz Altı Şişmesi Neden Olur?

Göz organlarımız bizler için en önemli alanlardan birisidir. Bu sebepten dolayı gözlerimizin sağlığına en iyi şekilde dikkat etmemiz gerekmektedir. Gözlerimiz ile alakalı bazı şüphelerimiz olabilmektedir. Bunlardan birisi de göz altı şişmeleridir. Bu içeriğimizde ani göz altı şişmesi neden olur sorusunun cevabına sizlerle birlikte göz atacağız. Gelin hızlıca başlıklarımıza geçiş yapalım. Bu sayede ne tür bilgilerin yer aldığını da görmüş olabiliriz.

Göz Altı Şişmesi Nedir?

Gözlerin altında oluşan şişlikler, özellikle insanların yaşlarının artmasında daha da belirginleşmektedir. Yaşlanma durumunda göz kapaklarını destekleyen bazı kaslar ve göz çevresinde yer alan dokular zayıflamaktadır.

Gözleri destekleyen ve yardımcı olan normal yağ, daha sonrasında alt göz kapaklarında birikmektedir. Bu durumda da göz altı şişmesi ortaya çıkmaktadır. Aynı şekilde sıvı, gözlerin altında yer alan boşlukta da birikmektedir. Sıvının birikmiş olduğu alanda da haliyle şişlikler daha da belirgin hale gelmektedir.

Göz altında yer alan torbalar, genel olarak kozmetik bir sorun olarak görülmektedir. Bakıldığında genel olarak tıbbi bir durum ortaya çıkmamaktadır.

Göz Altı Şişmesi Neden Olur?

Birçok kişinin genel olarak ilk sorduğu soru göz altı şişmesi neden olur konusudur. Sizler için bu konuyu da detaylı bir şekilde araştırdım ve paylaşmak istiyorum.

Yaş ilerledikçe göz kapaklarını destekleyen doku yapıları ve kaslar zayıflamaktadır. Bu noktada cilt sarkmaya başlamakla birlikte göz çevresi ile sınırlı olan yağ, zamanla gözün altına doğru hareket eder. Aynı şekilde gözün altında yer alan boşluğa da sıvı birikebilmektedir. Bu durumda da göz altı bölgelerinde kabarıklık ya da şişmeler görünmektedir.

Şimdi gelin kısaca ani göz altı şişmesi konusuna maddeler halinde bir göz atalım.

 • Alerjiniz olabilir,
 • Sigara içme,
 • Kalıtımsal olarak hastalık,
 • Özellikle tuzlu bir yemekten sonra boşluklara sıvı tutması,
 • Yetersiz uyku düzeni.

Burada yer alan maddeler, genel olarak göz altı şişmelerine neden olacak şekilde sıralanmıştır. Burada yer alan maddeler ile birlikte birçok farklı neden de olabilir. En doğru tespiti doktorunuz muayene sonrasında sizlere açıklayacaktır.

Ani Göz Altı Şişmesi Nedir?

Gözünüzün altında anında bir şişlik hissettiniz mi? Eğer hissettiyseniz doğru sayfada doğru makaleyi okuyorsunuz. Günümüzde birçok kişi farklı araştırmalar yapmaktadır. Bunlardan birisi de ani göz altı şişmesi konusudur. Gözlerinizin altında ani şişme durumları yaşıyorsanız, birçok farklı sebebi yer almaktadır. Gelin kısaca bu maddelere bir göz atalım.

 • Arpacık benzeri göz enfeksiyonları,
 • Alerjik bir bünyeye sahip olma,
 • Sinüslerden yayılmış olan enfeksiyon,
 • Göz çevresinde uçuk çıkması,
 • Zana ismi verilen Herpes Zoster adlı enfeksiyon,
 • Yaralanma durumlarında.

Burada yer alan maddeler, aniden oluşan göz altı şişmelerine sebep olabilmektedir. Bununa birlikte farklı maddeler de eklenebilmektedir. Fakat sizlere en yaygın ve doğru bilinen sebepleri eklemek istedim. Sizlerde bu maddeleri okuyabilir ve tek göz altı şişmesi neden olur sorusunun cevaplarına kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ani Göz Altı Şişmesine Ne İyi Gelir?

Aniden gelişen göz altı şişmelerine birçok farklı tedavi yöntemi uygulanabilmektedir. Bunlar genel olarak farklı değişkenliklere sahiptir. Sizler için özellikle evde geçen yöntemlere göz atacağız. Gelin kısaca maddeler halinde bir göz atalım.

 • Çay poşetleri: Göz altı ödemlerinizi çay ile birlikte attırabilirsiniz. Göz altında şişen bölgeye soğuk şekilde ıslattığınız çay poşetini yerleştirin. Yaklaşık olarak 10 – 15 dakika kadar beklemeniz yeterli olacaktır.
 • Soğuk buz uygulaması: Göz altında oluşan şişlik kısmına buz koyabilirsiniz. Bezin içerisine buz koyarak şiş bölgesine yaklaşık 10 – 15 dakika kadar bekletebilirsiniz.

Genel olarak ani göz altı şişmesine ne iyi gelir sorusunun cevabı, bu iki maddede bizleri karşılamaktadır. Sizlerde evde çözüm yöntemi sağlamak isterseniz, mutlaka buradaki yöntemleri deneyebilirsiniz. Aynı zamanda ameliyat ile de farklı yöntemler yapılmaktadır. Ciddi bir durum varsa, mutlaka doktorunuz ile iletişime geçmenizi tavsiye etmekteyiz.

Bu içeriğimizde Ani Göz Altı Şişmesi Neden Olur konusuna göz atmaktayız. Umarım faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur. Ayrıca konu ile ilgili görüşlerinizi de, aşağıda yer alan yorum kısmında belirtmeyi unutmayın. Bu sayede hem bizler, hem de ziyaretçilerimiz daha fazla bilgiye sahip olabilirler.

Sıkça Sorulan Sorular

Göz altlarının şişmesinde en yaygın nedenler arasında stres, uyku eksikliği, alerjik reaksiyonlar, yaşlanma ve genetik faktörler yer almaktadır.

Yeteri kadar uyku almak, stresi en iyi şekilde yöneterek rahatlamak, tuz alımını sınırlamak, göz altı cildinizi nemlendirme vb. bazı işlemler ile birlikte, göz altı şişmesini engelleyebilirsiniz.

5/5 - (11 Oy)

Enes Sivri

olmasa da olurmuş atmasana ziyaaa

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu