4 Yaş Karın Ağrısı Nedenleri Nelerdir?
AğrıHastalık

4 Yaş Karın Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

4 yaşındaki bir çocukta karın ağrısı problemi, günümüzde sıklıkla görülen hastalıklardan birisidir. Bu noktada birçok kişiden bu şekilde araştırmalar yapıldıklarını görmekteyiz. Peki 4 yaş karın ağrısı nedenleri nelerdir? İşte bu içeriğimizde bu sorunun cevabına hep birlikte göz atacağız.

Belirli bir yaşta karın ağrısı yaşamak, aslında normal olarak görülebilmektedir. Fakat bazen karın ağrıları bazı hastalıklara işaret olabilmektedir. Bunun yanında sürekli olarak tekrarlanan bazı karın ağrısı durumları da yaşanabilmektedir. Bu tür problemlerin önüne geçebilmek için mutlaka doktorunuz ile görüşmeyi ve muayene ettirmeyi unutmamalısınız. Şimdi gelin dilerseniz merak edilen başlıklarımıza hızlıca geçiş yapalım.

Çocuklarda Karın Ağrısı Neden Olur?

Çocuklarda karın ağrısı, gayet normal olarak karşılanan bir hastalık durumudur. Çocuklarda meydana gelmiş olan karın ağrılarının sebepleri, genel olarak yaştan yaşa ya da sağlık sorunlarına göre değişiklikler gösterebilmektedir. Bu noktada bebek çağı ile birlikte daha büyük yaştaki bir çocuğun ağrı sebebi, aynı olmamaktadır.

Peki karın ağrılarının belli başlı sebepleri nelerdir? Bu sorunun cevabını maddeler halinde sizlerle birlikte paylaşmak istiyorum.

4 Yaş Karın Ağrısı Nedenleri
4 Yaş Karın Ağrısı Nedenleri
 • Akut adrenal olarak bez yetersizliği ve hipoglisemi gibi metabolik sorunlar,
 • Anemi kan sistemi gibi hastalıklar,
 • Mide ve bağırsak enfeksiyonu, besin zehirlenmesi gibi sindirim sistemi sorunları,
 • Kurşun zehirlenmesi gibi zehirlenme türleri,
 • Zatürre gibi solumda yer alan enfeksiyonlar,
 • Ailevi olarak Akdeniz Ateşi hastalığı (FMF),
 • Hepatit, dalak yırtılması, pankreas gibi enfeksiyonlarda,
 • Safra yolunda meydana gelen bozukluklar,
 • İdrar yolu enfeksiyonu, genital sistem bozuklukları,
 • Düzenli olarak kullanılan bazı ilaçlar,
 • Üşütme sorunları,
 • Mevsimsel geçişlerde kronik hastalıklar.

Burada yer alan maddeler, genel olarak çocuklarda oluşabilecek karın ağrısı nedenleri arasında yer almaktadır. Genel olarak aslında belli başı sorunların yer aldığını görmekteyiz. Şimdi de dilerseniz 4 yaş karın ağrısı ile ilgili başlığımıza geçiş yapalım.

4 Yaş Karın Ağrısı

Günümüzde çocuklarda karın ağrısı, en çok görülen sorunlardan birisidir. Genel olarak 2-3 yaşından sonra kreş eğitimi başlamaktadır. Bu noktada enfeksiyona yakalanmış olan çocuklarda, karın ağrısı şikayeti sıklıkla yaşanmaktadır. Karında yer alan bezelerin şişmesi ile birlikte yoğun ve tekrarlayan ağrılar olabilmektedir. Bu dönemlerde ağrılara, özellikle de beslenme ile ilgili eğitimini tam almayan çocuklarda sıklıkla rastlanmaktadır. 4 yaş altındaki çocuklarda ise karın ağrıları genel olarak organik nedenlerde olmaktadır.

Ağrı Kesici İlaçlara Yönelmeyin!

Genel olarak günümüzde artık en ufak bir ağrı ya da hastalık durumunda farklı ilaç kullanımlarına yönelme sağlanmaktadır. İshal ya da idrar yollarına bağlı olan ağrılar, ani ya da şiddetlidir. Apandist gibi cerrahi operasyon gerektiren ağrılar, genel olarak yavaş yavaş ağrı belirtmektedir. Bu tür durumlarda karın içerisinde enfeksiyon olduğu için çocuklar hareket dahi edemezler. Tabi burada eşlik eden öksürük ya da akciğerlerin de değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu tür durumlarda ilaç içirmek yerine, uzman bir doktora başvurmanız çok daha sağlıklı olacaktır. Ağrı kesici ilaçlar, maalesef kalıcı bir çözüm yolu değildir. Özellikle de gittikçe artan ağrı gibi (apandist vb) durumlarda, doktora mutlaka başvurmanız ve durumu anlatmanız gerekmektedir.

Bu içeriğimizde sizlerle birlikte 4 yaş karın ağrısı ve ateş konusuna göz atmaktayız. Umarım faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur. Konu ile ilgili tüm görüşlerinizi, yorumlarda bizlerle birlikte paylaşmaktan kaçınmayın. Aynı zamanda konu ile ile ilgili deneyimi olanların yorumları, bizler için çok daha önemli olmaktadır.

Aynı zamanda sitemizde yer alan Ciprasid Ne İçin Kullanılır konusuna da göz atmayı unutmayın.

post

Enes Sivri

olmasa da olurmuş atmasana ziyaaa

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu