Normal Doğum Sonrası Rahim Görüntüsü
Gebelik & Doğum

Normal Doğum Sonrası Rahim Görüntüsü

Günümüzde her gün binlerce kişi tarafından doğumlar gerçekleşmektedir. Bununla birlikte haliyle de soruların arttığını da söyleyebiliriz. Son dönemlerde birçok kişiden farklı sorular almaktayız. Sizler için bu içeriğimizde normal doğum sonrası rahim görüntüsü konusuna göz atacağız.

Doğum Sonrası Rahim

Doğum öncesinde ve doğum sonrasında rahim görüntüleri haliyle değişmektedir. Doğum öncesinde rahme giren ve rahim üzerinden çıkan damarlar, belirgin bir şekilde genişlemektedir. Doğum sonrasında ise gebelik öncesi haline dönüş sağlamaktadır. Bebeğin doğması için öncelikle rahim ağzı açılmaktadır. Bu oran ortalama olarak 10 cm bir genişliktir. Bununla birlikte incelme ve doğum kanalını oluşturmak için sınırı ayırt edilmeyen bir zar halini almaktadır.

Doğum sonrasında rahim tekrar kalınlaşır ve rahim ağzı kanalı yeniden oluşmaktadır. Bununla birlikte rahim ağzı, doğumdan sonra eski haline dönmemektedir. Hiç doğum yapmamış bir kadın ile doğum yapmış bir kadının rahim ağızları anlaşılmaktadır. Sezaryen doğumlarda rahim ağzı hiç açılmadan doğum gerçekleşmektedir. Bu durum birçok zaman muayenelerde anlaşılmamaktadır.

Normal Doğum Sonrası Rahim Görüntüsü

Birçok kişi genel olarak internet üzerinde doğum sonrası rahim görüntüsü araştırması yapmaktadır. Sizler için internet üzerinden yaptığım araştırmalarda örnek bir görüntü buldum. Gelin bu resme kısaca bir göz atalım.

Normal Doğum Sonrası Rahim Görüntüsü
Normal Doğum Sonrası Rahim Görüntüsü

Burada yer alan resme detaylı olarak göz atabilirsiniz. Burada rahim ağzının doğum öncesinde ve doğum sonrasındaki hali detaylı bir şekilde görebilmektesiniz. Aynı zamanda normal doğumdan sonrası vajina görüntüsü isteyenler için de, net bir resim türü olmaktadır.

Doğum sonrasında kalınlaşmalar başlamaktadır. Bununla birlikte rahim ağzı kanalı da tekrardan oluşmaktadır. Rahim ağzı, doğum sonrasında tekrar eski haline dönmemektedir. Hamilelik sürecinde vajinal doku kıvrımlarını kaybetmektedir. Kanlanma için artan ince ve düz bir yapıya dönüşmektedir. Doğumdan 3 ay sonra ise bu vajinal kıvrımlar tekrardan oluşmaktadır.

Gebeliğin son haftalarında rahminiz yaklaşık 1000 gr ağırlığına çıkacaktır. 1 hafta sonrasında 500 gr, 4 hafta sonrasında ise 100 gr ağırlığına düşecektir. Kısacası 1 ay içerisinde normal ve eski ağırlığına geri dönüş sağlamaktadır.

Doğum Sonrası Kasılmalar

Doğum sonrasında genel olarak kasılma problemleri, en çok yaşanılan durumlardan birisidir. Yukarıda genel olarak doğum sonrası rahim görüntüsü konusuna değindik. Burada da bu kasılmadan bahsetmek istedim. Adet sancısına benzer türde olan bu kasılmalar, rahim içerisinde yer alan kan damarlarını sıkışmasıdır. Sonuç olarak da bu kasılmalar, büyük kanamaların önüne geçmekte büyük bir etkendir. Genel olarak anlaşılamayan sebepten dolayı, bu tür kasılmalar şiddetlenmektedir. Bu tür durumlarda, doktorunuz size gerekli müdahale ya da ilaç tavsiyesinde bulunacaktır. Genel olarak ağrı kesici ilaçları reçete etmektedirler.

Bu içeriğimizde Normal Doğum Sonrası Rahim Görüntüsü konusuna göz atmaktayız. Umarım sizler için faydalı ve bilgi içeren bir blog içeriği olmuştur. Genel olarak sağlık alanında en güncel soruların cevaplarını paylaşmaya özen göstermekteyiz.

5/5 - (10 Oy)

Enes Sivri

olmasa da olurmuş atmasana ziyaaa

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu