Nexium Nedir? Nexium Ne İşe Yarar?
İlaç

Nexium Nedir? Nexium Ne İşe Yarar?

Birçok kişinin merak ettiği ilaçları, en güncel bilgileri ile paylaşmaya devam etmekteyiz. Bu içeriğimizde de sizlerle birlikte Nexium adlı bir ilacımıza göz atacağız. Özellikle forum alanlarında bu ilaca karşı bir hayli merak beslenildiğini görmekteyim. Bende bunun üzerine Nexium nedir ve benzeri olan tüm başlıkları aldım. Bu içeriğimizde hepsini cevaplamaya çalışacağım.

Gelin hep birlikte konu başlıklarımıza geçiş yapalım.

Nexium Nedir?

Nexium, etken madde olarak Esomeprazol taşımaktadır. Proton pompa inhibitörleri isimli bir ilaç sınıfında yer almaktadır. Nexium 40 mg, en yaygın olarak erozif reflü özofajit, gastro-özofajial reflü ve helicobacter pylori’ye bağlı olarak mide ülseri tedavilerinde kullanılmaktadır. İçerisinde yer alan etki maddesi olan esomeprazol, mide hücresinde yer alan proton pompasını bloke ederek çalışmaktadır. Proton pompası bloke olduğu zaman, midedeki asit oluşumu da azalmış olmaktadır.

Zollinger-Ellison sendromu vb. midede asit üretiminin artmış olduğu durumlarda, aynı zamanda non-steroidal anti-inflamatuvar ilaç (NSAİİ) şeklindeki kullanımına bağlı bir şekilde ortaya çıkan karın bölgesi ve mide rahatsızlıklarının giderilmesinde de kullanılmaktadır. Piyasada genel olarak Nexium 40 miligram olarak aratılmaktadır.

Nexium Ne İşe Yarar?

Gelelim ilaç ile ilgili en çok araştırılan konumuza. Yukarıda genel olarak ilacın ne olduğuna ve etken maddesine kısaca göz attık. Şimdi de Nexium ne işe yarar konusuna değinmek istiyorum. Sizler için bu konuda bir liste hazırladım ve kısaca paylaşmak istiyorum. Gelin hep birlikte göz atalım.

 • Sindirim sistemi tümörlerine bağlı bir şeklide midede aşırı olarak asit üretiminin önlenmesinde,
 • Mide suyunun yemek borusuna geri olarak akışına bağlı bir şekilde kusma, mide yanması gibi belirtilerin tedavisinde,
 • Yemek borusunda ağrı ve iltihaplanma tedavilerinde,
 • Helicobacter pylori enfeksiyonuna bağlı olarak ülserlerin iyileştirilmesinde,
 • İltihaplanma yada ağrı için kullanılan bir ilacın sebep olduğu (NSAİİ) karın ya da mide ağrılarının hafifletilmesinde,
 • İ.V. formu yetişkinlerde terapötik endoskopiyi takiben oniki parmak barsağı ya da mide ülserlerinde tekrar kanamanın önlenmesinde.

Burada yer alan maddeler, genel olarak ilacı daha yakından tanımamıza sebep oldu. Eğer sizlerde Nexium ile ilgili daha fazla bilgi arıyorsanız, mutlaka buradaki maddeleri baştan sona doğru okuyunuz. Şimdi gelin bir sonraki başlığımıza geçiş yapalım.

Ayrıca “Simflat Ne İşe Yarar?” konusuna da göz atmayı unutmayın.

Nexium Yan Etkileri

Her ilaçta olduğu gibi, Nexium 40 ilacının da bazı yan etkileri bulunmaktadır. Tabi bu yan etkiler kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Sizler için bu noktada yan etkilerini listelemek ve paylaşmak istedim.

En sık karşılaşılan yan etkileri: Kusma, ishal, kabızlık, gaz, şişkinlik, baş ağrısı ve karın ağrısı.
Yaygın olmayan yan etkiler: Sersemlik, uykusuzluk, ciltte kaşıntı ve döküntü, ağızda kurulu uzun süreli kullanımda kırıklık, ayak ve bileklerde şişlik.

UYARI: Nexium, nadir olarak beyaz kan hücrelerinizi etkileyebilmektedir. Bu noktada ateş ile seyreden bir enfeksiyon durumunuz ya da boyun, boğaz veya ağız bölgesinde iltihap gibi ateşlenme gibi durum yaşarsanız, mutlaka hemen uzman bir doktora başvurmanız gerekmektedir.

Fazla Doz Alımında Yan Etkileri

 • Görüşte bulanıklık,
 • Kusma,
 • Terleme,
 • Sersemlik yaşama,
 • Güçsüzlük,
 • Kalp atış hızında hızlanma,
 • Ağızda kuruluk,
 • Baş ağrısı.

Burada yer alan maddeler, ilacın uzun süre olarak kullanımından sonra ortaya çıkabilecek durumlardır. İlacı mutlaka doktor gözetimi ve tavsiyesi altında tüketmeniz gerekmektedir. Aksi taktirde sağlığınız açısından olumsuz sonuçlar doğabilmektedir.

Nexium Nasıl Kullanılır?

Gelelim birçok kişinin merak ettiği konumuza. Bildiğiniz üzere her bir ilacın farklı kullanım talimatları olmaktadır. Haliyle Nexium nasıl kullanılır gibi sorular da bir hayli araştırılmaktadır. Sizler için bu konuya da kısaca değinmek ve sizleri bilgilendirmek istiyorum. Gelin hep birlikte kısaca göz atalım.

 • Yemekten 1 saat öncesinde ve her gün aynı saatlerde alınması gerekmektedir. Tabletleri mutlaka bütün bir şekilde su ile almanız gerekiyor. Ezmeden ve çiğnemeden direkt yutulmalıdır.
 • Sıvı içerisinde çözülüp dağılana kadar karıştırmanız gerekmektedir. Hemen ya da 30 dakikalık bir süre zarfında içiniz.
 • Yutmada zorluk yaşayan hastalarda, tabletler yarım bardak su içerisinde çözülerek de alınabilir.
 • Yutma fonksiyonu olmayan bireylere, tabletler suda çözündürüldükten sonra gastrik tüp ile birlikte sağlık profesyonelleri tarafından uygulanmaktadır. Damar içerisinde uygulama da bir sağlık personeli tarafından yapılması gerekmektedir.

Burada yer alan maddeler, ilacın nasıl kullanıldığını bizlere göstermektedir. İlacı düzgün periyodikler ile kullanmanız önemlidir. Aynı şekilde mutlaka bir doktor tavsiyesi ve gözetimi altında kullanmanız gerekmektedir. Doktorunuz tavsiye etmeden, Nexium ilaç kullanımı yapmamanız gerekmektedir.

Nexium Fiyat

Gelelim fiyat konumuza. Sağlıklı Yaşantı olarak maalesef ilaçların fiyatlarını vermemekteyiz. Çünkü ilaçların fiyatları sürekli olarak güncellendiği için, canlı ve net rakamlar her zaman geçerli olmamaktadır. Bu noktada eğer Nexium 40 mg fiyat konusunu merak ediyorsanız, mutlaka eczane ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Orada en net ve doğru cevaplara ulaşım sağlayabilirsiniz.

Nexium Kullananlar

Genel olarak internette baktığım yorumlarda, ilacın etkili olduğunu söyleyebilmek mümkündür. Birçok kişi yan etkilerinden bir hayli çekinmektedir. Fakat kullanıp memnun kalanlar, yan etkilerinden etkilenmeyenler bir hayli fazladır. Özellikle mide ile ilgili rahatsızlıklarda, çözüm odaklı bir ilaç olduğunu söylüyorlar. Eğer sizlerde Nexium kullananlar arasında varsanız, mutlaka yorumlarda belirtmekten çekinmeyin.

Bu içeriğimizde Nexium nedir konusuna değinmekteyiz. Umarım faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur. Yorumlarda ilaç ile ilgili görüşlerinizi belirtmekten kaçınmayın.

5/5 - (1 Oy)

Enes Sivri

olmasa da olurmuş atmasana ziyaaa

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu