Gebelik Kan Testi Sonuçları Resimli (2023)
Gebelik & Doğum

Gebelik Kan Testi Sonuçları Resimli (2023)

Gebelik testi yaptırmak için farklı yöntemler yer almaktadır. Birçok kişinin aklına farklı yöntemler gelmektedir. Bu sebepten dolayı da eczane ya da hastane gibi alanlarda gebelik testleri ayrılmaktadır. Son dönemlerde birçok kişi gebelik kan testi sonuçları resimli gibi araştırmalar yapmaktadır. Bu içeriğimizde sizlere gebelik kan testi ile alakalı soruları cevaplandırmak istiyorum. Gelin hızlıca konu başlıklarımıza geçelim.

Gebelikte Kan Testi Nedir?

Kan testi, doktorlar tarafından uygulanan bir yöntemdir. Hastanelerde doğum öncesinde gebelik takibinin yapılmasını için gebelik kan testi kullanılmaktadır. Bu duruma aslında rutin kontroller olarak da belirtebilmek doğru olacaktır. Gebelik ile alakalı şüphesi olan kadınların hepsi ilk olarak kan testini uygulamaktadır. Kan testi, sizi sonuca yaklaştıran en net ve doğru tercihlerden birisi olacaktır.

Gebelikte Kan Testi Neden Yapılır?

Gebelik dönemlerinde en çok yapılan testlerden birisi kan yoludur. Kanda hCG hormon ölçümü ile doğru sonuca en hızlı şekilde ulaşılmaktadır.

Kişilerden alınan kan örneği öncelikle laboratuvar ortamında incelenmektedir. Sonrasında ise kanda bulunan hCG hormon seviyesini ile birlikte gebelik teşhisi gerçekleşmektedir. hCG hormon salgısı, kan üzerinde en etkili ve doğru sonuçları göstermektedir. Bununla birlikte adet gecikmesi yaşanmadan dahi artış gösterebilmektedir. Bu sebepten dolayı kan testi en doğru sonuçları bizlere sunmaktadır.

Gebelik Kan Testi Nasıl Yapılır?

Gebelik kan testi, kol içerisinde yer alan damarlardan bir tüp kan ile birlikte, laboratuvar ortamında analiz edilmektedir. Tam kan sayımı şeklinde de bilinen hemogram analizlerinin sonuçları, 1 ila 3 saatlik bir süre zarfında hazır hale gelmektedir. Bu süre zarfında testi yaptırmış olduğunuz sağlık kuruluşunun yoğunluğuna göre farklılıklar içerebilmektedir. Bazen daha erken bazen de daha geç sonuçlara erişim sağlayabilmek mümkündür.

Gebelik Kan Testi Avantajları

Gelelim kan testinin avantajları konusuna. Vücutta döllenmiş olan yumurta bulunduğu zaman, HCG hormonu üretilmeye başlanmaktadır. Evde yapılmış olan idrar testleri, bu hormonların oluşmasından 12 ila 14 gün sonrasında doğru sonuçları vermektedir. Kan testleri, daha erken gebelik tanısı konulmasında daha avantajlı olmaktadır. Bu açıdan bakıldığında kan testleri, idrar testlerine göre çok daha güvenilir bir şekilde tercih edilmektedir.

hCG Değerleri Nasıl Olmalıdır?

Hamile olmayan normal bir bireyin beta hCG değeri 0 ile 10 mIU/ml arasında olmaktadır. Bu değerin hemen üzerinde yer alan sonuçlar, üreme çağındaki kadınlarda yer almaktadır. Bu da genel olarak gebelik şüphesini ortaya çıkarmaktadır. Bakıldığında hamilelik günlük ve haftalık olarak ilerlemektedir. Beta hCG testleri ile birlikte haftalarını dahi hesaplayabilmek mümkündür. Gelin hızlıca bu haftalara da göz atalım.

  • 3.Hafta Gebelik | 5 – 50 mIU/ml
  • 4.Hafta Gebelik | 5 – 426 mIU/ml
  • 5.Hafta Gebelik | 18 – 7.340 mIU/ml
  • 6.Hafta Gebelik | 1.080 – 56.500 mIU/ml
  • 7 ile 8. Hafta Gebelik | 7.65 – 229.000 mIU/ml
  • 9 ile 12. Hafta Gebelik | 25.700 – 288.000 mIU/ml
  • 13 ile 16. Hafta Gebelik | 13.300 – 254.000 mIU/ml
  • 17 ile 24. Hafta Gebelik | 4.060 – 165.400 mIU/ml
  • 25 ile 40. Hafta Gebelik | 3.640 ile 117.000 mIU/ml

Burada yer alan tüm değerler, kan ile yapılan gebelik testi sonuçlarında ortaya çıkmaktadır. Genel olarak her bir geliş sürecinin haftasına bağlı olarak değerler değişiklik göstermektedir. Rutin kontrollerinizde buradaki değerlerinize hızlıca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bu içeriğimizde Gebelik Kan Testi Sonuçları Resimli konusuna göz atmaktayız. Maalesef görsel olarak sonuçlara internet üzerinde erişim sağlayamamaktayız. Eğer yeni yapılan araştırmalarda resimler eklenirse, mutlaka buraya ekleme yapacağım. Aynı zamanda konu ile ilgili sizlerin de yorum ve görüşleri olabilir. Aşağıda yer alan yorum kısmına, konu ile ilgili tüm görüşlerinizi yazmaktan kaçınmayın.

Sıkça Sorulan Sorular

Hamilelik, Beta HCG testi ile yapılan durumlarda ortaya çıkmaktadır. Beta HCG testi, kan ile birlikte yapılan bir test türüdür.

Kan tahlili, idrar tahliline göre çok daha doğru ve güvenilir bir tercihtir. Yaklaşık 1 tüp kadar kan alınması ile birlikte yapılan bir test türüdür.

5/5 - (13 Oy)

Enes Sivri

olmasa da olurmuş atmasana ziyaaa

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu