Çocuk Antibiyotik İsimleri (Eczanede Satılanlar)
İlaç

Çocuk Antibiyotik İsimleri (Eczanede Satılanlar)

Çocukları sağlık durumları, yetişkin bireylere göre çok daha önemlidir. Özellikle de yeni anne ve baba olmuş bireyler, bu konuda çok daha endişeli olabilmektedir. Son zamanlarda bildiğiniz üzere, birçok farklı hastalık türü artmış durumdadır. Genel olarak bu noktada enfeksiyon tarzındaki hastalıklarda daha fazla artışın olduğunu söyleyebilmekte mümkündür. Bu içeriğimizde de çocuk antibiyotik isimleri konusuna değineceğiz. Dilerseniz konu ile ilgili merak edilen başlıklarımıza geçiş yapabiliriz.

Antibiyotik Nedir?

Antibiyotik, bakteri ile parazitler gibi bazı mikropların sebep olmuş olduğu enfeksiyonları tedavi etme amacı ile kullanılan ilaçlardır. Antibiyotik kelimesinin tam olarak anlamı yaşam karşıtı olmaktadır. Antibiyotiklere bazen antibakteriyel ya da antimikrobiyal adı da kullanılmaktadır.

Antibiyotikler, günümüzde tablet, sıvı ya da kapsül olarak piyasaya sunulmaktadır. Aynı zamanda enjeksiyonlarla da vücuda verilebilmektedir. Genel olarak enjeksiyon ile antibiyotiğe ihtiyaç duyan kişiler, ağır olarak bir enfeksiyon geçirdikleri için hastaneye kaldırılan kişilerdir. Bununla birlikte belirli olarak cilt enfeksiyonlarını tedavi etme amacı ile de bazı antibiyotik krem, merhem ve losyonlar da bulunmaktadır. Antibiyotikler, soğuk algınlığı ya da grip tarzındaki virüslerin sebep olmuş olduğu ya da pamukçuk gibi mantar türlerinin sebep olduğu enfeksiyonlara karşı etkisi olabilmektedir.

Piyasada genel olarak birçok farklı antibiyotik türü yer almaktadır. Hem işlevsel olarak hem de marka olarak farklı isimler ile karşılaşabilmek mümkündür. Antibiyotikler genel olarak çalışma prensibine göre gruplanmaktadır. Her bir antibiyotik türüne, genel olarak belirli bakteri ya da parazit türlerine karşılı etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Antibiyotik Kullanım Süresi

Bu konumuzda genel olarak çocuğa hangi antibiyotik isimleri konusuna değineceğiz. Fakat buna gelmeden önce antibiyotiklerin kullanım sürelerine de göz atmak istedim. Antibiyotik ile tedavi süresi genel olarak değişmektedir. Tedavi süresi; durumun şiddeti, kullanılan antibiyotik türü, hastalık durumu ve tedaviye verilen tepki gibi durumlara göre değişmektedir. Örnek olarak pnömoni tedavisinde 1 ila 2 haftalık bir süreç varken, kemik enfeksiyonlarında bir kaç ay kadar kullanım sürebilmektedir.

Ayrıca “Tiroid Düşüklüğü Belirtileri” konusuna da göz atmayı unutmayın.

Çocuk Antibiyotik İsimleri

Gelelim herkesin merak ettiği 3 yaş antibiyotik isimleri konusuna. Bu noktada tabi birçok farklı isim ve markanın yer aldığını söyleyebilmek mümkündür. Gelin hep birlikte bu antibiyotiklerin neler olduğuna birlikte göz atalım.

  • Zithromax,
  • Biaxin,
  • Cipro,
  • Augmentin,
  • Keflex,
  • Zinacef,
  • Unasyn,
  • Vibramycin,
  • Erythocrin,
  • Omnicef.

Burada yer alan tüm isimler, piyasada yer alan ve çocukların kullanabileceği antibiyotik isimleri olmaktadır. Tabi bu noktada çocuklarınıza asla doktor tavsiyesi ve gözetimi olmadan, bu tarz ilaçları vermemeniz gerekmektedir. Aksi taktirde sağlık açısından olumsuz sonuçlar ile karşılaşabilmeniz olası bir ihtimaldir. En doğrusu doktorların tavsiyesi ve onların gözetimi altında verilen ilaçlardır.

Gereksiz Yere Antibiyotik Kullanmayın!

Gereksiz yere antibiyotik kullanımı, özellikle çocuk sağlığı için iyi değildir. Antibiyotikler, genel olarak mide bulantısı, kusma ya da ishal gibi mide & bağırsak hastalıklarına sebep olabilmektedir. Çünkü bağırsakta yer alan bakteriler zarar görmektedir. Antibiyotik kullanımından hemen sonra, bunları yeniden zamanla gelişmesi gerekmektedir. Ciltte yer alan kızarıklıklar ile de yüksek alerji riskinin olduğunu söyleyebilmek doğrudur. Bu noktada en doğru ve sağlıklı tercihin, doktor tavsiyesi ve gözetimi altında antibiyotik kullanımıdır.

Bu içeriğimizde çoçuk antibiyotik isimleri konusuna değinmekteyiz. Umarım faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur. Yorumlarda konu ile ilgili görüşlerinizi belirtmekten kaçınmayın.

Sıkça Sorulan Sorular

Çocukların antibiyotik kullanma durumları, bakteriyel olarak enfeksiyonların tedavisinde olmaktadır. Boğaz enfeksiyonu, kulak enfeksiyonu vb. durumları kapsamaktadır.

post

Enes Sivri

olmasa da olurmuş atmasana ziyaaa

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu