Boğaz Ağrısını Aniden Kesen İlaçlar (Yöntemler)
Ağrıİlaç

Boğaz Ağrısını Aniden Kesen İlaçlar (Yöntemler)

Boğaz ağrısı konusunda sizlerde sorun mu yaşıyorsunuz? Hiç endişe etmeyin çünkü birazdan göstereceğimiz yöntemler ile birlikte hızlıca bu tür sorunlardan kurtulacaksınız. Son dönemlerde boğaz ağrısı şikayeti artmaya devam etmektedir. Bununla birlikte haliyle araştırmalar da artmaktadır. Bizlerde bu içeriğimizde boğaz ağrısını aniden kesen yöntemlere göz atacağız. Sizler için bu konu ile alakalı detaylı olarak araştırmalar sağladım. Gelin hepsine hızlıca göz atmaya başlayalım.

Boğaz ağrısı, özellikle kış aylarının vazgeçilmez sorunlarından birisidir. Soğuk hava ile birlikte ortaya çıkan bir durum haline gelmektedir. Solunum yolu enfeksiyonlarının artması ile birlikte, daha da sık rastlanılan bir hastalık oldu. Genel olarak bakteri ile virüslerin neden olduğu enfeksiyon semptomlarından birisidir.

Boğazın arka kısmında acı ve yanma hissi olarak hissedilmektedir. Kişiler grip ve nezle türündeki hastalıkları geçirmekte olduğunun da bir belirtisidir. Farenjit, özofagus iltihabı, larenjit, krup hastalığı gibi birçok hastalığa bağlı olarak boğaz ağrısı gerçekleşebilmektedir. Peki boğaz ağrısını geçirme yöntemleri nelerdir? Gelin hep birlikte bu sorumuzun cevabına göz atalım

Boğaz Ağrısına Doğal Çözümler

Boğaz ağrısını hafifletmek ve hızlı bir şekilde geçirmek aslında birkaç yöntem ile mümkündür. Özellikle sağlığına dikkat eden kişiler için çok daha basit yöntemler bulunuyor. Bunlardan birisi de ilaçlardır. Boğaz ağrısı için günümüzde birçok farklı ilaç türü bulunmaktadır. Bunlar genel olarak doğal ilaç türleridir. İlaç olarak bir tavsiyede bulunmak doğru olmayacaktır. Çünkü günümüzde birçok farklı ilaç türü bulunuyor. Fakat boğaz ağrısını aniden kesen ilaç olmadığı için, doğal yöntemlerden bahsetmek istiyorum.

 • Tuzlu su: Bir bardak ılık su içerisine bir çay kaşığı tuz eklemeniz yeterli olacaktır. Boğazınıza gargara yaparak boğaz ağrısının tedavisini yapabilirsiniz.
 • Papatya çayı: Doğal olarak iltihap çözücülerden birisi de papatya çayıdır. Boğazınızı en iyi şekilde nemlendirir ve ağrı, öksürük gibi şikayetlerinizin azalmasını sağlar.
 • Bal: Balı çay ile karıştırarak ya da direkt olarak yiyerek boğaz ağrısını geçirebilirsiniz. Özellikle gece öksürüğünü dindirme konusunda en etkili yöntemlerden birisi bal yemektir.
 • Ada çayı: Boğaz mukozasını koruyucu bir tabaka ile birlikte kaplayarak zararlı organizmaları yok eden çaylardan birisi ada çayıdır. Özellikle içerken gargara şeklinde de boğazınızda gezdirmeyi unutmayın.
 • Kabartma Tozu: Bir bardak ılık suyun içerisine 1/4 çay kaşığı dozunda kabartma tozu eklemeniz yeterli olacaktır. Bu karışıma aynı zamanda az bir miktar ile tuz da ekleyebilirsiniz. Sonrasında da boğazınıza gargara yapabilirsiniz.
 • Çemen otu: Çemen otu, aynı zamanda çay olarak veya tohumu çiğnenerek tüketilen bir bitkidir. Ağrı, iltihap, tahriş gibi durumlarda etkili bir yöntemdir.
 • Rezene: Balgam sökücü ve iltihap giderme konusunda rezene çayı en etkili yöntemlerden birisidir. Öksürük ve ağrı gibi şikayetlerinizi hızlı olarak geçirebileceğini söyleyebiliriz.
 • Sarımsak: Doğal antibiyotik denildiğinde akla ilk olarak sarımsak gelmektedir. Enfeksiyon ile mücadele kısmında etkili doğal çözümlerden birisidir. Boğaz ağrısını yatırmak için sarımsağı yemekle ya da emme yöntemi ile birlikte kullanabilirsiniz. (Reflü varsa kullanmanızı önermemekteyiz)

Burada yer alan tüm maddeler, genel olarak boğaz ağrısını aniden kesen karışım olarak sizlere yardımcı olacaktır. Şimdide kısaca bazı ilaçlardan bahsetmek ve sizleri bu konuda bilgilendirmek istiyorum. Gelin konu başlığımıza geçiş yapalım.

Boğaz Ağrısını Aniden Kesen İlaç

Boğaz ağrınızı hafifletecek ve hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayacak bazı ilaç isimleri yer almaktadır. Bu ilaçları kullanmanız dahilinde boğazınızda yer alan iltihap, öksürük, acı gibi durumlar ortadan zamanla kalkacaktır. Fakat bu tür ilaçları mutlaka doktor gözetimi altında kullanmanız gerekmektedir. Doktorunuza danışmadan herhangi bir ilaç kullanımı, sağlığını açısından olumsuz olarak sizlere yansıyabilir. Gelin hep birlikte boğaz ağrısını kesen ilaç listesine göz atalım.

 • Aspirin
 • Dekstrometorfan
 • Parasetamol
 • Lidokain
 • İbuprofen
 • Benzidamin

Burada yer alan tüm ilaçlar, boğaz spreyi ya da ilacı olarak kullanılmaktadır Tüm bu isimler boğaz ile ilgili sorun yaşayan kişilerin kullandığı ve memnun kaldığı ilaçlardır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi mutlaka doktor tavsiyesi ile kullanmanız gerekmektedir.

Bu içeriğimizde sizlerle birlikte boğaz ağrısını aniden kesen yöntemler konusuna değinmekteyiz. Umarım sizler için faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur. Bu tür birçok güncel içeriğe ulaşmak için sitemizi takip etmeyi ve güncel içeriklerimizi okumayı unutmayın. Aynı zamanda Croxilex Nedir konusuna da göz atmayı unutmayın.

Ayrıca bu içerikler de dikkatinizi çekebilir:

post

Enes Sivri

olmasa da olurmuş atmasana ziyaaa

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu