Rabelis Nedir? Ne İşe Yarar?
İlaç

Rabelis Nedir? Ne İşe Yarar?

Son dönemlerin popüler ilaç türlerinden birisi Rabelis olmaktadır. Her geçen gün artan trend araştırmaları ile birlikte ön plana çıkmaktadır. Peki herkesin merak ettiği Rabelis nedir? İşte bu içeriğimizde ilaç ile ilgili tüm merak edilen konulara hızlıca değinmek ve sizleri detaylı bir şekilde bilgilendirmek istiyorum.

Rabelis Nedir?

Rabelis, rabeprazol sodyum içeren ve mide içerisinde üretilen asit miktarını azaltmak amacı ile kullanılan bir proton pompası inhibitörüdür. Günümüzde Gastroözofageal reflü hastalıklarını tedavi edilmesi amacı ile kullanılır. Aynı zamanda asit reflü ve mide ekşimesi gibi semptomların hafifletilmesinde de yardımcı olabilecek bir yapıya sahiptir.

Rabelis 20 mg, genel olarak yemekten önce günde 1 tablet ya da kapsül şeklinde ağızdan alınmaktadır.

Rabelis Ne İşe Yarar?

Bizlere ilaç ile ilgili onlarca farklı soru türü gelmektedir. Bunlardan birisi de Rabelis ne işe yarar konusudur. Rabelis, genel olarak reflü hastalıklarında ön plana çıkan bir ilaçtır. Bu noktada mide ekşimesinde, asit reflü gibi semptomları hafifletmeye yardımcı olan, midede asit üretiminden sorumlu olan enzimi engelleyerek çalışmaktadır. Bu sayede de mide ile ilgili yaşanılan problemlerin semptomlarını hafifletmede işe yaramaktadır.

Genel olarak ilacımız yemekten önce aç karna kullanılmaktadır. Günde 1 kez kullanılması önerilmektedir. Tabi bu noktada doktor tavsiyesi ve gözetimi altında kullanmanız gerekmektedir. Aksi taktirde sağlık açısından doğru olmayacaktır.

Ayrıca bkz: Gebelikte Beyaz Akıntı Nedir

Rabelis Ne İçin Kullanılır?

Konumuz olan Rabelis 20 mg nedir ile ilgili başlıkları yukarıda sizlere ilettik. Şimdi ise kısaca bu ilacın ne için kullanıldığına geçiş yapacağız. Gelin hep beraber bir göz atalım.

Rabelis, aşırı mide asidi üretimi ile ilgili sorunları tedavi etme amacı ile kullanılmaktadır. Genel olarak ilacın reçete edilebileceği konuları listelemek istiyorum:

 • Mide ülserleri,
 • Duodenal ülserler
 • Gastroözofageal reflü hastalığında,
 • Zollinger-Ellison sendromunda.

Genel olarak bu tür durumlarda ilaç doktorlar tarafından reçete edilmektedir. Bu ilacı mutlaka doktor gözetimi altında ve tavsiyesi ile birlikte kullanmanızı önermekteyim. Bu şekilde çok daha sağlıklı ve doğru olacaktır.

Yukarıda genel olarak Rabelis ne için kullanılır konusuna değinmekteyiz. Şimdi de ilacımızın yan etkilerine hızlıca bir göz atalım.

Ayrıca bkz: Yetişkinlerde SMA Hastalığı Belirtileri Nelerdir

Rabelis Yan Etkileri Nelerdir?

Her ilaçta olduğu gibi, Rabelis’in de bazı yan etkilerinin bulunduğunu söyleyebilmek mümkündür. Peki nedir bu yan etkiler? Gelin hep birlikte bir göz atalım.

 • Kabızlık
 • Şişkinlik yaşama
 • Baş dönmesi
 • Baş ağrısı
 • Öksürük başlangıcı
 • Sırtta ağrı
 • Burunda akıntı ya da tıkanma
 • Kabızlık şikayeti
 • İshal olma

Burada yer alan tüm maddelere göz attığımızda Rabelis yan etkileri içeriklerinin ne olduğunu görebilmekteyiz. Bunlardan birisi ya da birden fazlası sizde görülürse, mutlaka doktorunuz ile iletişime geçmeyi unutmayın.

Bu içeriğimizde sizlerle birlikte rabelis nedir ne için kullanılır konusuna değinmekteyiz. Umarım faydalı ve bilgi içeren bir sağlık blog içeriği olmuştur. Bu tür güncel ilaçlar hakkındaki bilgileri sizlerle birlikte paylaşmaya devam etmekteyiz. Aynı zamanda sitemizde yer alan Butopan Nedir konusuna da göz atmayı unutmayın.

post

Enes Sivri

olmasa da olurmuş atmasana ziyaaa

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu