Purinol Nedir? Purinol Ne İşe Yarar?
İlaç

Purinol Nedir? Purinol Ne İşe Yarar?

Birçok farklı ilaç tanıtımları ve bilgilendirmeleri ile birlikte içeriklerimize devam etmekteyiz. Özellikle sizlerden gelen ilaçlar hakkında paylaşım yapmaya özen göstermekteyiz. Bu noktada da yazarlarımız birçok farklı araştırmalar sağlamaktadır. Bu içeriğimizde ise purinol nedir konusuna kısa bir göz atacağız. Gelin hep birlikte ilaç ile ilgili ne tür bilgilerin yer aldığına kısaca bir göz atalım.

Purinol Nedir?

Purinol ilaç, şuan piyasada 70 ve 140 gram granül içeren, renkli cam şişelerde kaşık ile birlikte satışa sunulmaktadır. Gram pozitif ve negatif organizmaları kapsamaktadır. Geniş etken maddelere sahip olan üriner bir antibakteriyel ajandır.

Purinol ilaç, üriner sistem enfeksiyonlarında tedavi olarak kullanılan koruyucu bir ilaç çeşididir. Akut enfeksiyonların antibiyotikler ile başlangıç tedavilerinden sonra devam şeklinde kullanılmaktadır. Şimdi gelin ilacımıza biraz daha yakından göz atalım. Hızlıca purinol ne işe yarar sorusunun cevabına göz atalım.

Purinol Ne İşe Yarar?

Birçok kişi günümüzde ilaç araştırmaları yapmaktadır. Bu ilaç araştırmalarında en çok ana etken de ilaçların ne işe yaradığıdır. Sizler için şimdi de Purinol ilacının içeriğini araştırdım. Gelin maddeler halinde bir göz atalım.

 • İdrar yollarına yapılmış olan cihazlı müdahalelerde oluşabilecek enfeksiyonların önlenmelerinde,
 • Belirti göstermemiş olan bakteriüri,
 • Tekrarlayan kateterli hastaların idrar yolu enfeksiyonlarının ilerlemesinin engellenmesinde,
 • Kateter tıkanma durumlarının azaltılmasında,
 • Tekrarlayan sisititin önlenmesinde uzun süreli tedavi olarak kullanılmaktadır.

Genel olarak buradaki maddeler, bizlere ilacın ne işe yaradığını da göstermektedir. Sizler için ilacı detaylı olarak araştırdım ve bu şekilde aktarmak istedim. Umarım faydalı bir madde paylaşımı olmuştur. Sizlerde hemen buradaki maddeleri okuyabilir ve purinol granül ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Purinol Yan Etkileri

Gelelim ilacımızın yan etkilerine. Bildiğiniz gibi her bir ilacın faydası olduğu kadar, bazı yan etkileri de olabilmektedir. Sizler için purinol yan etkileri maddelerini buldum ve kısaca paylaşmak istiyorum.

 • Dispepsi durumu (sindirim bozuklukları, hazımsızlık)
 • Disürü (ağrılı olarak idrar yapma)
 • Kusma
 • Mide bulantısı
 • İdrar yaparken ağrı ya da yanma durumu
 • Mide iritasyonu yaşama.

Buradaki yer alan maddelerden herhangi birisi yaşarsanız, mutlaka ilaç kullanımı için doktorunuza başvurmalısınız. Doktorunuz gerekli bilgiyi ve tedavi yönlendirmesini sizlere sağlayacaktır. Aynı zamanda purinol fiyat gibi araştırmalara da konumuzda güncel olarak yer vermekteyiz.

Purinol Nasıl Kullanılır?

Gelelim ilacımızın kullanım ile ilgili detaylarına. Her bir ilacın genel olarak farklı kullanım şekilleri bulunmaktadır. Bu noktada tabi ki Purinol ilacının da farklı bir kullanımı yer almaktadır. İlacı yemekten önce ya da sonrasında kullanabilirsiniz. Aynı zamanda metenamile tedavi süresi boyunca narenciye suları gibi yani limon, portakal gibi ürünlerden kaçınılması gerekmektedir. Ayrı olarak süt ve süt ürünlerinin kullanılması da önerilmemektedir.

İlacı mutlaka doktorunuzun kullanma talimatına göre kullanmanızı tavsiye etmekteyiz. Tedavi sürecinde kesinlikle uzman hekiminizin talimatlarına uymanız gerekmektedir. Purinol’un her bir dozunu 1 bardak su ile eritiniz. Suyun ılık bir şekilde olması da önemli bir konudur. Su içerisinde eridikten sonra kesinlikle bekletmeden içmeniz gerekmektedir. Genel olarak yemeklerden sonra ya da gece yatmadan alınması çok daha sağlıklı olmaktadır.

Purinol Sıcak Su Mu Soğuk Su Mu?

İlaç kullanımının doğru uygulanması, en önemli konulardan birisidir. Bu konumuzda da purinol kullanımı bir hayli önemli durumlardan birisidir. Peki purinol sıcak su mu soğuk su mu sorusunun cevabı nedir? Purinol, genel olarak ılık su ile birlikte karıştırılarak içilen bir ilaçtır. Bu noktada suyun ılık olması çok daha sağlıklı bir adım olacaktır.

Bu içeriğimizde Purinol Nedir konusuna göz atmaktayız. Umarım faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur.

Sıkça Sorulan Sorular

Genel olarak; karın ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi gibi durumlar, ilacın yan etkileri olmaktadır. Yukarıda yer alan başlığımızda kısaca Purinol yan etkileri konusuna değinmekteyiz.

Hayır, Purinol antibiyotik değildir. Allopurinol, gut hastalığı ile böbrek taşları gibi durumların tedavi süreçlerinde kullanılan bir ilaçtır.

Purinol ve Piyeloseptyl, farklı amaçlarla kullanılan ilaçlardır. Bu sebepten dolayı her ikisinin de birlikte kullanımı için mutlaka hekiminize danışmanız gerekmektedir.

5/5 - (18 Oy)

Enes Sivri

olmasa da olurmuş atmasana ziyaaa

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu