Pedifen Şurup Nedir? Pedifen Öksürüğe İyi Gelir Mi?
İlaç

Pedifen Şurup Nedir? Pedifen Öksürüğe İyi Gelir Mi?

Son dönemlerde en çok araştırılan ilaçlardan birisi de Pedifen olmaktadır. Özellikle de ağrı kesici ve ateş düşürücü olup olmadığı araştırılmaktadır. Peki Pedifen şurup nedir? İşte bu içeriğimizde tüm merak edilen sorulara cevap vermeye çalışacağız. İlaç ile ilgili tüm araştırmaları yaptım ve gerekli bilgilere ulaştım. Şimdi dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan Pedifen ile ilgili merak edilen soru başlıklarımıza geçiş yapabiliriz.

Pedifen Nedir?

Pedifen, etken madde olarak “İbuprofen” taşıyan pediatrik bir ilaçtır. Vücut içerisinde iltihaplı ve ağrılı olarak semptomları gidermektedir. Bu noktada Pedifen şurup, hem ağrı kesici olarak hem de ateş düşürücü olarak kullanılan bir ilaçtır.

Pediatrik ilaç grubunda yer alması, özellikle çocukların kullanımına uygun olması anlamına gelmektedir. Çocukların ateş ve ağrı gibi semptomlarına sebep olduğu hastalık türleri olan;

 • Grip,
 • Diş ağrısı,
 • Kulak ağrısı,
 • Soğuk algınlığı,

gibi rahatsızlıkların tedavilerinde kullanılan bir şuruptur. Pedifen 100 mg bu noktada ağrı, yüksek ateş ve halsizlik gibi durumların ortadan kaldırılması ile kalmaz, aynı zamanda belirtilerin ortaya çıkmasına sebep olan hastalıkların da tedavisini yapmaktadır.

Pedifen Şurup Ne İşe Yarar?

Pedifen 100 mg 5 mg, iltihap giderme etkisi ile birlikte ön plana çıkmaktadır. Bu noktada çocuklarda görülmüş olan JİA yani çocuk romatizması, diş ağrıları, diş teli ağrıları, baş ağrısı, ameliyat sonrası oluşan ağrılar, spor ya da kaza yaralanması gibi durumlarda meydana gelen hastalıklarda kullanılmaktadır. Kısaca Pedifen ne işe yarar sorusunun cevabına; vücut içerisinde görülen işlik, ağrı ve iltihapların giderilmesinde kullanılan bir şuruptur.

Ayrıca “Minoset ne işe yarar” konusuna da göz atmayı unutmayın.

Pedifen Şurup Yan Etkileri

Gelelim ilacımızın yan etkilerinin neler olduğuna. Her ilaçta olduğu gibi, Pedifen şurup ilacında da bazı yan etkiler bulunmaktadır. Sizler için bu yan etkileri liste olarak paylaşmak ve kısaca sizleri bilgilendirmek istiyorum. Gelin listemize hep birlikte göz atalım.

 • Ödem,
 • İştahsızlık,
 • Baş ağrısı,
 • Mide bulantısı,
 • Mide de ağrı ya da yanma, kusma,
 • Kaşıntı ve döküntü,
 • Yorgunluk hissi,
 • Kabızlık ya da ishal,
 • Sinirli ruh hali,
 • Gaza bağlı olarak mide ve bağırsakta şişkinlik,
 • Boğaz ya da ağızda geçici olarak yanma,
 • Karın ağrısı ya da rahatsızlığı,
 • Sinirli olarak ruh hali,
 • Baş dönmesi veya sersemlik hali.

Burada yer alan maddeler, ilacın yan etkileridir. Genel olarak Pedifen şurup yan etkileri, diğer ilaçların yan etkilerine benzerdir. Eğer herhangi bir yan etki durumundan şüphelenirseniz, acil olarak doktora başvurmanız gerekmektedir. Doktorunuz gerekli müdahale ve uygulamayı sizler için gerçekleştirecektir.

Pedifen Şurup Fiyat

En çok araştırılan ve merak edilen konulardan birisi, ilacın fiyatı olmaktadır. Bu noktada şurup, eczanelerde satılan ve kolaylıkla bulunan bir ilaçtır. Bizler ila. fiyatlarının sürekli olarak değişmesi nedeniyle, ilaç fiyatlarını sizlerle paylaşmamaktayız. Bu noktada Pedifen şurup fiyat ile ilgili merakınız varsa, en yakın eczane üzerinden fiyat alabilirsiniz. Bizler maalesef bu noktada net bir fiyat verememekteyiz.

Pedifen Şurup Dozu

Birçok kişinin merak ettiği Pedifen, gerekli ve uygun dozlarda alınması gerekmektedir. Öncelikle doktor tavsiyesi olmadan kullanmamanız gerekmektedir. Doktorunuz farklı bir doz önermediği taktirde, ilacın dozları şu şekilde olmkatadır:

 • 6 ay ila 1 yaş: Günde üç defa 2.5 ml,
 • 1-2 yaş: Günde üç ila dört defa 2,5 ml,
 • 3-7 yaş: Günde üç ila dört defa 5 ml,
 • 8-12 yaş: Günde üç ila dört defa 10 ml.

Burada yer alan ölçüler, genel olarak ilacın içerisinde yer alan ve tavsiye edilen dozlardır. Fakat sizler mutlaka doktorunuzun önerisi ve tavsiyesine göre bu ilacı kullanmaya özen gösterin. Aksi taktirde olumsuz sağlık sorunları ile karşılaşmanız mümkün olabilir. Burada kısaca pedifen ibuprofen ilacının dozlarına göz attık. Şimdi bir sonraki konu başlığımıza geçiş yapabiliriz.

Pedifen Şurup Etken Madde

Pedifen şurup, günümüzde bir hayli bilinen ve sıklıkla reçete edilen ilaçlardan birisidir. Bu noktada Pedifen şurup etken madde olarak “İbuprofen” taşıyan bir ilaç türüdür. Bu etken madde, ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak bilinen maddelerden birisidir. Günümüzde birçok ilaç içerisinde yer almaktadır. Hem ağrısı kesici hem de ateş düşürücü özelliğinin olması, özellikle çocuklar için büyük bir avantaj haline gelmektedir.

Pedifen Şurup Açıldıktan Sonra Ne Kadar Kullanılır?

Konumuz olan Pedifen şurup, açıldıktan sonra belli bir süre zarfında kullanılması gerekmektedir. Bu noktada bir şurubun ne kadar süre kullanılacağı ve muhafaza edileceği, tamamen saklanma alanının şartlarına bağlıdır. Nem oranının düşük ve serin bir ortam içerisinde muhafaza edilmesi, aynı şekilde güneş ışığından uzak olması, kullanım süresini arttırmaktadır.

Bu noktada ilacın saklanma süresi birkaç hafta ile 1-2 ay kadar artabilmektedir. Bu noktada mutlaka eczane üzerinden Pedifen şurup açıldıktan sonra ne kadar kullanılır konusuna, güncel ve doğru bilgiye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Pedifen Şurup Öksürüğe İyi Gelir Mi?

Pedifen şurup, ateş düşürücü ile ağrı kesici niteliğinde kullanılan bir ilaçtır. Bunun yanında Pedifen şurup, öksürüğe doğrudan bir etkisi olmayan ilaçtır. Öksürük, genel olarak enfeksiyon ya da solunum yolu irritasyonu durumunda ortaya çıkmaktadır. Bu sebepten dolayı da tedavi yöntemi biraz daha farklı olmaktadır. Pedifen şurup öksürüğe iyi gelirmi sorusuna “hayır” olarak cevap vermek doğru ve net bir cevap olacaktır.

Pedifen Diş Ağrısına İyi Gelir Mi?

En çok sorulan ve konuşulan konulardan birisi de Pedifen diş ağrısına iyi gelirmi konusudur. “Evet”, Pedifen içerisinde yer alan etken maddesi İbuprofen ile birlikte ağrı kesici niteliğe sahip olan bir ilaçtır. Bu sebepten dolayı da diş ağrısı için kullanıma uygun olan bir şuruptur. Fakat mutlaka doktorunuza danışarak kullanmanız gereken bir ilaç olduğunu da belirtmemiz gerekmektedir.

Bu içeriğimizde sizlerle birlikte genel olarak Pedifen şurup nedir konusuna değinmekteyiz. Umarım faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur. Şurup ile ilgili merak edilen soruları cevaplamaya çalıştık. İlaç ile ilgili soru ve görüşlerinizi yorumlarda belirtmekten çekinmeyin.

Sıkça Sorulan Sorular (FAQ)

Pedifen şurup, genel olarak 6 ay ve üstü bebeklerin kullandığı bir ilaçtır. Fakat her çocuğun yapısının farklı olduğunu da hatırlatmak istiyorum. Doktor tavsiyesi olmadan kullanım sağlamayınız.

4.7/5 - (3 Oy)

Enes Sivri

olmasa da olurmuş atmasana ziyaaa

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu