Kadınlarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri
Hastalık

Kadınlarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

İdrar yolu enfeksiyonu ile ilgili yapılan araştırma sayısı, her geçen gün artmaktadır. Bu noktada bizlerde bu konu ile alakalı araştırmalarımıza devam etmekteyiz. Peki kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu belirtileri konusunu sizlerde merak ediyor musunuz?

Kadınlar için sağlık araştırmalarımıza hız kesmeden devam etmekteyiz. Bu noktada özellikle hastalık ve ağrı gibi konular, en çok araştırılanlar arasında yer almaktadır. Bu sebepten dolayı da bu tür konulara yoğunluk vermekteyiz. Kadınlar, idrar yolu enfeksiyonu belirtisi gibi araştırmalar yaptıkları için, bu konumuzda sizlere özel olarak bilgileri aktarmak istiyorum. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan merak edilen başlıklarımıza geçiş yapabiliriz.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir?

Günümüzde “İYE” ismi ile bilinen idrar yolu enfeksiyonu, üriner sistem, mesane, böbrek ya da üretranın herhangi bir yerinde E. coli başında olmak üzere bakterilerin sebep olduğu, vücut içerisinde en çok görülen ikinci enfeksiyonlar türlerinden birisidir. Mesane enfeksiyonları, böbrek enfeksiyonlarına göre çok daha yaygındır. Bakteriler, üretraya girerek, mesaneye doğru ilerleme kat ettiklerinde meydana gelmektedirler.

Mesane enfeksiyonunun tıbbi terimi de “sistit” olmaktadır.

Bakteriler, daha yükseğe yani böbreklere kadar ulaştığında, böbrek enfeksiyonları meydana gelmektedir. Böbrek enfeksiyonu için tıbbi terimimiz ise “piyelonefrit” olmaktadır. Hem böbrek hem de mesane enfeksiyonları, kadınlarda erkeklere göre çok daha fazla görülmektedir.

Ayrıca bkz: Crebros Ne İşe Yarar?

Kadınlarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

Günümüzde idrar yolu enfeksiyonu, vücuda gelmeden önce bazı belirtileri gösterebilmektedir. Bunlar erkek ya da kadın olarak ayrıştırılmamaktadır. Sizler için bu noktada kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu belirtileri şeklinde bir liste hazırladım. Bu listeyi hemen sizlerle paylaşmak ve sizleri hızlıca bilgilendirmek istiyorum.

 • Sık sık idrara çıkma,
 • İdrar yaparken yanma ya da ağrı,
 • Mesane boş olmasına rağmen idrar yapma isteği,
 • Keskin kokulu ya da koyu renkli idrar,
 • Alt karın bölgesinde ya da kasık bölgesinde kramp,
 • İdrar yaparken kan görme.

Burada yer alan tüm bilgiler, idrar yolu enfeksiyonu belirtileri olarak bizleri karşılamaktadır. Aynı zamanda idrar yolu enfeksiyonu, cinsel organda ağrı, ateş, titreme, yorgunluk hissi, mide bulantısı gibi yollarla da görülmektedir. Hafif vakalar genel olarak kendi kendine iyileşme göstermektedir. Fakat 2-3 günden uzun süren semptomlarınız varsa, mutlaka uzman bir doktor ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?

Gelelim idrar yolu enfeksiyonuna ne iyi gelir sorusuna. Genel olarak bu noktada birçok farklı yöntem yer almaktadır. Fakat ilk etapta mutlaka doktora muayene olmayı ve gerekli tedavilerin uygulanmasın sağlamanız gerekmektedir. Şimdi gelin hızlıca enfeksiyona nelerin iyi geldiğine birlikte göz atalım.

 • C vitamini alımını arttırmak,
 • Bol bol su içmek,
 • Kahve, alkol ya da kafein gibi içecekleri azaltmak,
 • Şekersiz olarak kızılcık suyu içmek,
 • Kefir, yoğurt gibi probiyotik gıdaları tüketmek,
 • Kişisel olarak temizlik ve hijyene dikkat etmek,
 • Mesane basıncını azaltma amacıyla karın bölgesine ısıtma yastığı kullanmak.

Burada yer alan tüm maddeler, genel olarak idrar yolu enfeksiyonuna ne iyi gelir sorusunun cevabı olmaktadır. Burada yer alan maddeleri evde uygulama yaptığınızda, çok daha sağlıklı bir şekilde yaşamınızı ilerletebilirsiniz.

Bu içeriğimizde sizlerle birlikte kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu belirtileri konusuna göz atmaktayız. Umarım faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur. Bu tür konulara sizler için değinmeye ve kafanızdaki soruları cevaplamaya çalışmaktayız. Eğer sizlerin de sormak istediği bir konu varsa, mutlaka yorumlarda belirtmeyi ve bizlerle birlikte paylaşmayı unutmayın.

4.7/5 - (3 Oy)

Enes Sivri

olmasa da olurmuş atmasana ziyaaa

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu