Iburamin Cold Nedir? Iburamin Cold Ne İşe Yarar?
İlaç

Iburamin Cold Nedir? Iburamin Cold Ne İşe Yarar?

Iburamin Cold, günümüzde en çok satılan popüler ilaçlardan birisidir. Bu noktada hem etkisi ile hem de özellikleri ile birlikte ön planda olmaktadır. Peki Iburamin Cold nedir? Bu içeriğimizde sizlerle birlikte konu ile ilgili merak edilen tüm soruları cevaplamaya çalışacağız.

İlaç ile ilgili birçok farklı araştırma konusu mevcuttur. Bende bu sebepten dolayı detaylı bir araştırma sağladım. Sizlerle birlikte paylaşmak ve tüm bilgileri sizlere aktarmak istedim. Iburamin Cold, genel olarak eczanelerde en çok satılan ilaçlar arasında yer almaktadır. Aynı zamanda doktorların hastalarına en çok reçete ettiği ilaçlar arasında yer almaktadır. Gelin hızlıca konu ile ilgili başlıklarımıza geçiş yapalım.

Iburamin Cold Nedir?

Iburamin Cold, üst solunum yolu enfeksiyon tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. 3 farklı etkin madde içermektedir. Her bir etkin maddesinin farklı özellikleri yer almaktadır. Bu etkin maddeler sırası ile şu şekildedir:

 • İbuprofen: Steroid olmayan ve iltihap giderici özelliği ile ön plandadır. Vücutta yer alan ağrı ve inflamasyonu azaltmaktadır.
 • Psödoefedrin: Burunda yer alan kan damarlarını büzer ve burun tıkanıklığını gidermektedir.
 • Klorfeniramin: Antihistaminik bir ilaç türüdür. Gözlerde sulanma, burun akıntısı ve hapşırığa sebep olan histamini engellemektedir.

Iburamin Cold, eczanelerde satılan bir ilaçtır. Tablet, kapsül ve şurup formlarında üretimi sağlanmaktadır.

Iburamin Cold Ne İşe Yarar?

Gelelim en çok merak edilen konu başlığımıza. Genel olarak internet üzerinde en çok Iburamin Cold ne işe yarar konusu araştırılmaktadır.

Iburamin Cold, sinüzit, grip ve soğuk algınlığı benzerinde ki üst solunum yolu enfeksiyonunun sebep olduğu burun akıntısı, ateş, burun tıkanıklığı gibi semptomları tedavi etmede kullanılmaktadır. Aynı zamanda soğuk algınlığında hastaları terletmesi ile de bilinen bir ilaçtır. Bu sayede hastalığı çok daha hızlı bir şekilde atmanızı sağlamaktadır.

Iburamin Cold Kullanımı

Gelelim ilacımızın kullanım aşamasına. Genel olarak her bir ilacın kullanım talimatları farklı olmaktadır. Bu noktada genel olarak doktorlar gerekli ve doğru bilgiyi sizlere verecektir. Peki Iburamin Cold nasıl kullanılır? Bu konuya da maddeler ile birlikte göz atmanızı istiyorum.

 • İlacı doktorun önerdiği şekilde ve dozda kullanmanız gerekiyor.
 • Iburamin Cold’u portakal suyu ya da kola gibi içecekler ile karıştırmayınız. Aynı şekilde bu tür asitli içeceklerden en az bir saat ya da iki saat sonra alın.
 • İlaç midenizde iken reflekslerinizi etkileyebilir. Bu sebepten dolayı makine ya da araç kullanırken dikkat etmeniz gerekmektedir.
 • Bir dozu almayı unuttuğunuz taktirde, hatırladığınızda hemen almanız gerekmektedir. Eğer aradan belli bir zaman geçtiyse, bir sonraki dozdan devam edebilirsiniz.
 • Fazladan iki doz almamanız gerekmektedir. Iburamin Cold, kısa süreli kullanımlar için uygundur. Uzun süreli kullanımlarda bağırsak ve mideniz zarar görebilir.
 • Tedavi en fazla 5 gün kadar devam etmektedir. Belirtiler kaybolduğunda ilacı bırakmanız gerekmektedir.

Burada yer alan maddeler, genel olarak ilacın nasıl kullanıldığı hakkında bilgileri bizlere aktarmaktayız. Şimdi de bir sonraki başlığımıza geçiş yapabiliriz. Iburamin Cold ne hapı gibi daha birçok farklı bilgi bizleri beklemektedir.

Iburamin Cold Kimler Kullanamaz

Genel olarak her bir ilacın kullanıcı kitlesi farklı olmaktadır. Bu durum baktığımızda yaş, hastalık türü vb birçok faktöre göre değişmektedir. Peki Iburamin Cold kimler kullanamaz? Gelin hep birlikte liste ile birlikte göz atalım.

 • Hamileliğin son 3 ayı,
 • İbuprofen, psödoefedrin ve klorfeniramine etken maddelerine karşı alerjisi olanlar,
 • Şiddetli olarak karaciğer hastaları,
 • Koroner arter hastalığı,
 • Şiddetli olarak böbrek yetmezliği,
 • Öncesinde ibuprofen, aspirin ya da diğer NSAİİ’ler sebebiyle geçirilmiş mide-bağırsak kanaması ya da delinmesi durumları,
 • Kanama eğilimi,
 • Koroner arter bypass cerrahisi öncesi ya da sonrasında,
 • Şiddetli olarak kalp yetmezliği.

Burada yer alan maddelere baktığımızda, Iburamin Cold c ilacının kimlerin kullanamayacağını görebilmekteyiz. Eğer sizlerde buradaki yer alan maddelerden birisini taşıyorsanız, ilacı kullanmamanız gerekmektedir. Aynı şekilde mutlaka doktor tavsiyesi olmadan ilacı kullanmayın.

Iburamin Cold Yan Etkileri

Her ilaçta olduğu gibi, Iburamin Cold’un da bazı yan etkileri olmaktadır. Bu yan etkiler de kendi içerisinde sık, nadir ve yaygın gibi durumlara ayrılmaktadır. Sizler için yan etkilerini liste olarak paylaşmak istiyorum. Gelin hep birlikte kısaca göz atalım.

Yaygın Yan Etkileri

 • Uykusuzluk hali,
 • Sinirlilik,
 • Bulanık görme,
 • Sersemlik, baş dönmesi ve baş ağrısı,
 • Mide ile bağırsakta aşırı gaz,
 • İshal ya da kabızlık,
 • Mide bağırsak kanaması,
 • Kanamaya bağlı olarak katran renkli, kötü kokulu dışkı,
 • Döküntü,
 • Kan ya da kahve telvesi benzeri kusma.

Burada yer alan maddeler, Iburamin Cold yan etkileri olarak sizleri de etkileyebilir. Bu noktada mutlaka en ufak bir belirtide, uzman doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Bu tür ilaçları mutlaka doktor tavsiyesi olmadan kullanmamanız gerekmektedir. Sağlığınız açısından en doğru karar bu olacaktır.

Iburamin Cold Fiyat

Sağlıklı Yaşantı olarak ilaçların fiyatlarını maalesef paylaşmamaktayız. Çünkü sürekli olarak ilaç fiyatlarının değiştiğini görebilmek mümkündür. Bu noktada sürekli olarak fiyatlarda güncelleme olması, buradaki doğruluğu da getirmektedir. Eğer Iburamin Cold fiyat konusunda bilgi almak istiyorsanız, mutlaka eczaneye gitmeniz gerekmektedir. Ya da internet üzerinden güvenilir e-ticaret sitelerinden alışveriş yapabilirsiniz.

Iburamin Şurup Ne İşe Yarar?

Iburamin Cold ilacımızın, hem kapsül olarak hem de şurup olarak satıldığını yukarıda belirtmiştik. Iburamin şurup, kapsül ile aynı özellikleri taşımaktadır. Grip, sinüzit, soğuk algınlığı gibi hastalıklarda etkisi ile birlikte ön plana çıkmaktadır. Aynı şekilde burun tıkanıklığı ve ateş gibi semptomları giderme işlemlerinde de etkili bir yönü bulunmaktadır.

Iburamin Cold şurup farenjit, tonsillit ve larenjit gibi üst solunum yollarını hastalıkları ile birlikte burun akıntısı, yüksek ateş durumlarında kullanılır. Genel olarak baş ağrısı, diş ağrısı, kas ve eklem ağrılarında da etkili olmaktadır. Iburamin Cold, 6 yaşın altındaki çocukların kullanmaması gereken bir ilaçtır. Bu noktada hem bebekler hem de çocuklara vermeden önce, uzman bir doktora danışmanız gerekmektedir. Aksi taktirde sağlık açısından olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilmektedir.

Burada genel olarak Iburamin Cold ne şurubu konusuna değindik. Umarım faydalı bir blog içeriği olmuştur. Konu ile ilgili görüşlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

İlacı mutlaka 25°C altındaki bir oda sıcaklığında saklamanız gerekmektedir. Güneş görmeyen bir alan ve kendi ambalajı içerisinde saklanmalıdır.

İburamin Cold, ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliğine sahip bir ilaçtır. İburamin Cold, boğazdaki iltihaplanmayı azaltarak boğaz ağrısını da hafifletmeye yardımcı olabilmektedir.

İlaç öksürük semptomlarını hafifletme konusunda etkili olabilir. İbuprofen Cold'un içerisinde öksürüğü hafifletmeye yardımcı olabilecek bileşenler yer alabilir.

İburamin Cold ya da farklı bir ilaç kullanmadan önce, emziren bir anneyseniz mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Aksi taktirde sağlığınız açısından tehlikeli bir durum olabilir.

Iburamin Cold, ağrı kesici ve ateş düşürücü niteliğinde ki bir ilaçtır. Fakat diş ağrısı için genel olarak önerilmeyen bir ilaçtır. Bu noktada diş ağrısı için Arveles, Majezik vb. ilaç kullanımı çok daha uygun olacaktır.

Iburamin Cold içerisinde yer alan ibuprofen, iltihaplanmayı azaltarak ağrıyı da hafifletebilmektedir. Fakat sizler mutlaka doktorunuza danışmadan bu tür ilaçları sağlığınız açısından kullanmamanız gerekmektedir.

Iburamin Cold, yan etkileri içerisinde herhangi bir uyku ile ilgili problem yer almamaktadır. Fakat sizler kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanızı önermekteyiz. Bu sayede sağlığınız açısından çok daha doğru bir karar olacaktır.

5/5 - (1 Oy)

Enes Sivri

olmasa da olurmuş atmasana ziyaaa

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu