Dexofen Nedir? Dexofen Ne İşe Yarar?
İlaç

Dexofen Nedir? Dexofen Ne İşe Yarar?

Dexofen ne işe yarar? diye araştırırken bu sayfaya geldiyseniz; aradığınız doğru, güvenilir ve kapsamlı cevapları burada bulacağınıza emin olabilirsiniz.

Dexofen; steroid grubunda olmayan, iltihaplanma ve ağrı tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Etken madde olarak deksketoprofen barındırır. Herhangi bir hasar veya yaralanma sonrası vücutta iltihaplanmaya ve ağrıya yol açan kimyasalların üretimini baskılar.

Dexofen; romatoid artrit, osteoartrit, akut gut artriti veya ankilozan gibi iltihaplı romatizmal rahatsızlıklarda görülen semptomların giderilmesi için tercih edilir. Bunun yanında; kas-iskelet sistemi ağrılarının hafifletilmesinde, menstrüasyon döneminde ortaya çıkan ağrı ve sancının giderilmesinde kullanılır. Hazımsızlık, bulantı ve kusma, karın ağrısı, ishal vb. yan etkileri yaygın gözlenmekle birlikte doktorunuz sizin için fayda/risk değerlendirmesi yaparak bu ilacı uygun dozda reçete edecektir.

Dexofen Nedir? Dexofen Nasıl Bir İlaç?

Özet bilgileri verdikten sonra detaylara inecek olursak;

Dexofen; NSAİİ yani steroid olmayan ilaçlar grubunda bulunan bir  ağrı kesici türüdür. Piyasada yalnız tablet formunda yer alır. Her tablette ise 25 miligram deksketoprofen (etkin madde) içerir.

Dexofen Nasıl Etki Eder?

Vücutta bir yaralanma meydana geldiğinde veya farklı şekildeh asar aldığımızda prostaglandin adı verdiğimiz kimyasallar oluşur. İşte Dexofen, söz konusu kimyasalları engelleyerek işlev gösterir. Bu kimyasalların üretilmesini destekleyen siklo-oksijenaz enzimlerinin bloke olmasını sağlar ve böylelikle prostaglandin salgısının üretimini azaltır. Bu şekilde iltihabı ve ağrıyı en aza indirir.

Dexofen Ne İşe Yarar? Dexofen Nasıl Kullanılır?

İlaç, şu hastalıkların yol açtığı iltihabın ve ağrının tedavisinde kullanılır:

 1. Omurga eklemlerinde sertleşmeyle görülen romatizma yani ankilozan spondilit,
 2. İltihabi eklem rahatsızlığı (Romatoid artrit),
 3. Osteoartrit (Kireçlenme),
 4. Gut hastalığına bağlı eklem iltihabı (Akut gut artriti),
 5. Adet ağrısı,
 6. Akut kas iskelet sisteminde oluşan ağrılar (Örneğin bel ağrısı vb.),
 7. Ameliyat sonrası ağrı.
Dexofen Nedir
Dexofen Nedir

Dexofen Nasıl Kullanılır?

Yukarıda Dexofen ne işe yarar? sorusuna cevap verdikten sonra, sıra geldi nasıl kullanılacağını açıklamaya…

Bu hususta şunlara dikkat edilmesi gerekir:

 1. İlacınızı yiyeceklerle beraber, 1 bardak suyla alın. Böyle yapılmasını tavsiye etmemizin nedeni, Dexofen’in mide veya bağırsakta rahatsızlığa yol açma ihtimâlinin olmasıdır.
 2. Şiddetli ve akut ağrı durumunda aç karnına içilebilir. Eğer bu şekilde kullanacaksanız yemekten yarım saat önce almanızı öneririz. Böylelikle ilaç daha hızlı şekilde etkisini gösterecektir.
 3. İlacı daima hekiminizin reçete ettiği biçimde almaya özen gösterin. Unutulan dozu dengelemek için çift doz almaktan kaçının.
 4. İlacı kullanırken uyuşukluk veya baş dönmesi gibi etkiler hissedebilirsiniz. Bu şikâyetler geçinceye dek makine ve araç kullanmaktan sakının.
 5. Dexofen’in üzerinizde çok zayıf veya çok güçlü bir etkiye sahip olduğunu düşünüyorsanız bunu doktorunuzla paylaşın.
 6. Çocuklarda ve ergenlerde kullanımından kaçının.
 7. Son kullanma tarihi geçmiş ise kesinlikle kullanmayın ve çöpe atın.

Dexofen Günlük Doz Kaç Tablet?

Bu, ağrının tipine ve derecesine göre değişir. Fakat genelde önerilen günlük doz; her 8 saat arayla 1 tablet şeklindedir. Bu ise günde 3 tablete (75 mg) karşılık gelir.

 • Not: Tedaviye yaşlı hastalarda günlük 2 tablet ile (50 mg’la) başlamak daha uygun olabilir. Hastanın ilacı iyi tolere ettiği gözlemlenirse günde 3 tablete çıkılabilir.

Hamilelikte ve Emzirirken Dexofen Kullanılır mı?

Hamileliğin ilk trimester yani 3 aylık döneminde veya son 3 ayında bu ilacın kullanılmaması gerekir. Yine emzirme döneminde de –anne sütüne geçtiği için- Dexofen kullanılmamalıdır.

Dexofen Yan Etkileri:

Her ilaç gibi Dexofen’in kullanımı sırasında da birtakım yan etkiler ile karşılaşılması ihtimâl dâhilindedir. Şunlar, ilaca karşı alerjiniz olduğunu gösterir ve bunlardan biri görüldüğü takdirde ilacın kullanımına hemen son verilip âcile başvurulması gerekir:

 1. Kurdeşen, kaşıntı ve döküntü,
 2. Soluk alıp vermede, yutkunmada güçlük,
 3. Dil, dudaklar ve yüz bölgesinde şişme.

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi bunlar ise ilacın yaygın yan etkileri olup geçicidir:

 1. İshal
 2. Mide bulantısı ve kusma,
 3. Hazımsızlık,
 4. Karın ağrısı.

Sık Sorulan Sorular:

 • Dexofen Muadili İlaçlar Hangileri?

Dex-Forte  , Arveles, Dexiren   bunlardan bazılarıdır. Bir ilacın muadilini kullanıp kullanamayacağınıza yalnız doktorunuz karar verebilir. Onun için kendi kendinize ilacınızı değiştirmekten kaçınmalısınız.

 • Kimler Dexofen Kullanamaz?

İlacın muhtevasında yer alan maddelerden birine karşı alerjisi olanlar, ülseratif kolit hastaları, hâlihazırda crohn yaşayanlar, kanama bozukluğu bulunanlar.

Dexofen ne işe yarar? Artık biliyorsunuz. Aklınızda hâlâ sorular varsa bunları eczacınıza veya doktorunuza yöneltmekten çekinmeyin!

post

Enes Sivri

olmasa da olurmuş atmasana ziyaaa

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu