Prostat Olmamak İçin Ne Yapmalıyız?
Hastalık

Prostat Olmamak İçin Ne Yapmalıyız?

Prostat olmak, günümüzde en sık yaşanılan durumlardan birisidir. Birçok kişi prostat ile ilgili farklı araştırmalar yapmaktadır. Bu araştırma konuları genel olarak değişebilmektedir. Bu konulardan birisi de prostat olmamak için ne yapmalıyız konusudur. Sizler için bu konuyu detaylı olarak araştırdım. Dilerseniz konu ile ilgili merak edilen başlıklarımıza hızlıca geçiş yapalım.

Prostat Nedir?

Prostat, erkeklerde bulunan bir organ türüdür. Genel olarak ceviz büyüklüğünde ve mesanenin hemen altında yer almaktadır. Üretra ismi verilen idrar yolunu çevrelemekle birlikte, sperm hareketini sağlayan bir sıvı da üretmektedir. Prostat, üreme sistemi ile ilişkili önemli bir role sahiptir.

Prostat kanseri, günümüzde erkeklerde en yaygın olarak görülen kanser türlerinden birisidir. Diğer prostat sorunları arasında genel olarak prostat büyümesi ile prostat enfeksiyonları bulunmaktadır. Prostat büyümesi, yaşlanma durumu ile ilişkilidir. Burada belirtiler arasında idrar yaparken zorlanma, sık sık idrara çıkma ve idrar akışının zayıflaması gibi durumlar yer alabilmektedir.

Kısaca prostat nedir konusuna değindik. Şimdi dilerseniz bir sonraki konu başlığımıza geçiş yapabiliriz.

Prostat Neden Büyür?

Erkeklerde prostat, genel olarak ergenlik dönemlerinde büyümektedir. Bu noktada 2 katına kadar çıktığını söyleyebilmek mümkündür. 25 yaşından sonra erkeklere prostat, çeşitli şekillerde büyümektedir. Prostatın büyümesinin nedenleri, günümüzde halen tam olarak bilinmemektedir. Erkeklik hormonu ile östrojenin, prostat büyümesi konusunda etkili olarak bir rol oynadığı düşünülmektedir. Prostat bezi, genel olarak erkeklerde 30 yaşında büyümeye başlamaktadır. Genel olarak yaşamın sonuna kadar süren bir durumdur. 50 yaş ve üzeri erkeklerinde yarısında prostat büyümesi görülebilirken, 60 yaş sonrasında bu oran %65’e kadar çıkabilmektedir.

80’li yaşlarda büyüme oranı ise %90’ı geçebilmektedir. Bu hastaların önemli olarak bir bölümü ilaç tedavisi ya da ameliyat ile birlikte takip edilmektedir.

Prostat Olmamak İçin Ne Yapmalıyız?

Gelelim birçok kişinin merak ettiği bu sorumuza. Genel olarak insanlar prostat olmamak için ne yemeli gibi farklı araştırmalar yapmaktadır. Bu konuya da kısaca sizlerle birlikte değinmek ve bilgilendirmek istedim. Dilerseniz hızlıca konumuza geçiş yapabiliriz.

Obezite ile Kilonuza Dikkat Etmelisiniz

Fazla kilosu olan ya da obezite sorunu olan erkekler, yaşam tarzlarını değiştirerek ve kilo vererek hastalıkların gelişmesinin önüne geçebilmektedirler. Bu noktada kanser tanısı konulsa da, kilo vermek hastalığın gelişme hızını yavaşlattığı kadar metastaz riskini de düşürmektedir. Bu sebepten dolayı genç yaştan itibaren eğer sizlerin de fazla kilonuz varsa, gerekirse uzman bir doktordan destek almanız gerekmektedir.

Harekete geçmenin halen geç olmadığını hatırlatmak istiyorum.

Bol Bol Egzersizler Yapın

Düzenli olarak egzersiz yapan erkeklerde, prostat kanseri riski çok daha düşük olabilmektedir. Egzersizin kanser noktasında koruyucu bir etkisinin olduğunu belirtmek istiyorum. Bunun yanı sıra tanı alan erkekler için, hastalık sürecinde de son derece bir önem taşımaktadır. Hem tedavi sürecinde hem de sonrasında egzersizler yapmak, tedavi etkinliğini artırmak ile birlikte ilaçların yan etkisine karşı vücudu da korumaktadır.

Balık Yemek Önemli Bir Kuraldır

Bildiğiniz üzere balık yemek, omega 3 yağ asitleri konusunda önemli bir konudur. Balık yemek tabi ki prostat kanserinin önlenmesinde de etken olmaktadır. Bu sebepten dolayı sofralarınız balığa mutlaka yer vermeye çalışmalısınız. Balık, sağlıklı beslenme ile doğal kilo kontrolünde de sizlere iyi bir destek sağlayacaktır.

Doymuş Yağları Bir Kenara Bırakalım

Hayvansal yağ türlerinin fazla tüketimi, prostat kanserinin risk artışında büyük bir etkene sahiptir. Bu durum tabi ki bilimsel çalışmalar ile de kanıtlanmaktadır. Prostat kanserine karşı olarak genel bir şekilde doymuş yağların az tüketilmesi gerekilmektedir. Bu sebepten dolayı içerisinde doymuş yağ oranı fazla, yağlı koyun ile dana eti, hindi derisi ve tavuk gibi hayvansal gıdaları az kullanmaya özen göstermelisiniz.

Bol Bol Sebze ve Meyve Yemelisiniz

Bol bol meyve ile sebze yemek, tabi ki bireyler için harika bir durumdur. Sağlık konusunda sebze ve meyvenin harika bir etkin madde olduğunu biliyorsunuz. Gün içerisinde her bir öğünde sebze ile meyve ağırlıklı beslenmeye dikkat etmelisiniz. Bu sayede kansere karşı büyük bir kalkanınız olmuş olacaktır.

Bunların yanında beslenme konusunda şeker ve beyaz un gibi içeriği yüksek olan şerbetli tatlılardan da uzak durmayı unutmamalısınız.

Sigaraya Hayır, Sağlıklı Yaşama Evet!

Sigara ile prostat kanseri arasında yakın bir bağ olduğu bilinmektedir. Günümüzde de bu konu ile ilgili halen araştırmalara devam edilmektedir. Sigaranın kanser risk oranının artırdığı biliniyor. Fakat burada bilinen bir diğer kesin bilginin de, sigaranın prostat kanseri tanısı alan erkeklerde, hastalığın seyrinin hızlandırıldığı da bilinmektedir. Bu sebepten dolayı hem kanserden korunmak hem de sağlıklı bir yaşam için sigaradan uzak durmanız gerekmektedir.

Bu içeriğimizde sizlerle birlikte prostat olmamak için ne yapmamalıyız konusuna değinmekteyiz. Umarım faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur. Ayrıca konu ile ilgili görüşlerinizi, yorumlarda belirtmekten çekinmeyin.

Ayrıca bkz: Dexofen ne ilacı

post

Enes Sivri

olmasa da olurmuş atmasana ziyaaa

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu